Trüf Mantarı Yetiştiriciliği

Haber - 18.10.2013
truf-mantari-3

Trüf Mantarı  Nasıl Yetiştirilir? Mantar Üreticiliği

    Bütün kök mantarı çeşitleri gibi trüf belirli bitkilerin kökleri ile birlikte yetişir. Siyah trüf en iyi şekilde meşe ve fındık ağacının kökünde yetişir. Yeni geliştirdiğimiz teknik aşılanmış ağaçların dikilmesini ve trüf elde edilmesini sağlamaktadır. Trüfler yerin altında yetişir ve “trüf çiftliği” ağaçlık alan gibi görünür.

Diğer trüf türleri nelerdir?

Evet, biz iki çeşit üzerine yoğunlaşıyoruz, siyah kış trüfü (tuber melanosporum) ve yaz trüfü (tuber aestivum, ancinatum).

truf-mantari-2

Yaz trüfü nedir?

Yaz trüfü tat olarak kış trüfünden daha yumuşak olmasına rağmen kış trüfüne çok benzer. Fakat, hasatı kış trüfüne göre daha çoktur, ortalama 70 ile 240 kg arasında ürün alınabileceği öngörülmektedir.

Toprak Nasıl Hazırlanmalıdır?

    Dikimden önce mutlaka toprağın otsu ve ağaçsı bitkilerden mutlaka iyice temizlenmelidir. Çünkü bunlar istenmeyen kök mantarlarını barındırabilirler. Böylece tuber melanosporum ve tuber ancinatum haricindekiler temizlenmiş olurlar. Maksat büyük köklerden ve taşlardan arınmış yumuşak bir toprak elde etmektir.  Önemli dikimler öncesinde hafif toprak sürümü (20-25 cm derinlik), düzleştirme v e yabani otların temizlenmesi gerekir.

Trüf Yetiştiriciliği için İklim Nasıl Olmalıdır?

    Üretim için birbirini takip eden dört mevsim yeterlidir. Uygun iklimin tespiti için, yağış, hava nemi, sıcaklık, güneşlik gibi unsurların incelenmesi gerekir.  Yaz Trüfü (Tuber aestivum,+ uncinatum) karasal iklimlere uygun bir türdür. Yazları +40 dereceye kadar sıcaklara kışları ise -0 altındaki sıcaklıklara dayanıklıdır. Yaz trüfü daha geniş sıcaklık oranına toleranslıdır ve daha iyi satılabilir(çok sıcak ve çok soğuk havaya dayanıklıdır).

Trüflük Fidanların Dikimi Nasıl Yapılmalıdır?

    25-30 cm boyutlarında küp şeklinde çukurlar hazırlanır. Fidanlar kap içinde bulundukları tüplerden çıkarılır. İtina ile çukurun dibine yerleştirilir. Etrafı ince temiz toprakla yüzeye kadar doldurulur. Daha sonra elle bastırılarak çukur,  yüzeye 4-5 cm kalana kadar tekrar doldurulur. Her fidana 2-3 lt can suyu verilir. Fidanların hemen dibi toprakla doldurularak birkaç cm derinliğinde yağmur suyunu tutacak çanak oluşturulur. Ayrıca fideler plastik filelerle hayvanlara karşı korunur.


Trüf Fidanlarının Dikimi Hangi Mevsimde Yapılmalıdır?

    Genç trüflük fidanlar geleneksel olarak ya Kasım-Aralık aylarında ya da Mart-Nisan aylarında dikilir. Eğer takip eden yaz kurak geçerse bahar dikimlerinin tutması zorlaşır. İlk dikimden sonraki yaz fidan köklerinin sulanması zorunludur. Hal bu ki takip eden kışa girildiğinde Kasım-Aralık aylarında dikilenler baharda dikilenlere göre bir yaş daha büyük gösterirler.

Haber: .