2014 YGS Tarih Konuları

Ygs’de son test olan Sosyal Bilgiler testinin ilk bölümünde  Tarih testi bulunmakta. 2014 Ygs de Tarih bölümünde adayları neler bekliyor. Elbetteki adayların Ygs Tarih bölün de başarıya ulaşmaları için en önemli nokta 2014 YGS Tarih Konuları.

Ygs de Tarih konusunda sizlerin karşısına nelerin çıkabileceğini, soruların zorluk-kolaylık derecelerini bu yazımız da derledik. 2014 YGS Tarih Konuları‘n dan önce kısaca Ygs Tarih ile ilgili genel bir değerlendirmede bulunalım:

YGS Tarih Testi’nin Genel Özellikleri Neler?

Tarih testi; Ygs Sosyal Bilimler testi içerisinde yer alan ve 15 sorudan oluşan bir testtir. Tarih testinde genellikle adayların temel tarih bilgileri üzerinden öncüller verilerek yorumlama yapmaları istenir. Son yıllarda bu durumun önceki yıllara nazaran  soru tiplerinin değiştiği gözlemlenmektedir.

 Tarih bölümünden Ygs Sosyal Bilimler testinde 15 soru çıkıyor.

 2013 TARİH SORULARI DEĞERLENDİRMESİ:

Geçtiğimiz yıllardaki Tarih soruları yorum gerektiren öncüllü sorulardan oluşuyor ve adaylar bu sorularda zorlanıyorlardı. 2013 YGS’de karşımıza çıkan YGS Tarih soruları öncüllü sorularazaltılarak karşımıza çıktı. Test içerisinde sadece bir öncüllü soru yer aldı. 2013 YGS Tarih testinde dikkat çeken bir diğer nokta da olumsuz soru köklü soruların ağırlıkta olmasıydı. Sınavda sorulan soruların yaklaşık yarısı olumsuz soru köklü sorulardı. Son yıllarda eleştirilerin odağı olan uzun paragraflı soruların yerini de kısa sorular almaya başladı. 2013 Ygs Tarih soruları arasında önceki yıllara nazaran daha kısa sorular yer aldı. Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse Tarih sorularının 2012 ve 2011 yıllarına göre daha kolay ve çözülebilir olduğunu söyleyebiliriz.

2012 Ygs Tarih Soruları; öncüllü soru sayısı azaltılarak yine diğer yıllara nazaran daha kolay bir şekilde soruldu.

2011 Ygs Tarih Soruları; öncesindeki yıllara oranla daha kolaylaştırılmış olarak çıktı karşımıza çıktı. Önceki yıllardaki üst düzey ve bilgiyle birleştirilip çözülmesi gereken yorum sorularının yerini 2011 Ygs’de daha kolaylaştırılmış yorum soruları yer aldı.

2014 YGS Tarih testine çalışan adaylara tavsiyemiz:

Son yıllarda uzun paragraflardan oluşan yorum sorularının yerini almaya başlayan daha kısa ve bilgi gerektiren soruları dikkate alarak artık Tarih sorularının soruyu okuyarak  çözülemeyeceğinin farkına vararak 2014 YGS Tarih Konuları‘nı çok iyi bilmeleri ve yine son yıllardaki olumsuz soru köklü soruları dikkate alarak soruları çok dikkatli okuyup acele etmeden çözmeleri.

Bu detaylı bilgilerden sonra 2014 Ygs Tarih Konuları‘na geçebiliriz. Aşağıda tablo olarak konuları inceleyebilirsiniz. Konular 2013 YGS’ye göre oluşturulmuş olup 2014 YGS’de çıkması en muhtemel konulardır. Soru sayıları 2013 YGS’ye aittir. Fikir vermesi amacıyla konulmuştur. Ayrıca hangi sınıftan hangi konuların çıktığına dair hazırladığımız grafiği de inceleyebilirsiniz.

ygs-tarih-konulari

Aşağıdaki listeden 2014 YGS Tarih Konuları ve soru dağılımına ulaşabilirsiniz:

YGS TARİH KONULARI

İlk Çağ Medeniyetleri İslam Öncesi Türk Tarihi İslam Tarihi ve Uygarlığı Türkiye Selçuklu Devleti Beylikten Devlete Osmanlı (3-453) En Uzun Yüzyıl (8 – 9) 20. yüzyılda Osmanlı Devleti Yakınçağ’da Avrupa Kurtuluş Savaşına hazırlık dönemi Kurtuluş Savaşı Muharebeleri İnkilaplar Mondros Ateşkes Antlaşması ve Sonrasındaki Gelişmeler Mustafa Kemal’in Çalışmaları ve Amasya Genelgesi Erzurum ve Sivas Kongreleri Amasya Görüşmesi, Son Osmanlı Mebusan Meclisi’nin Toplanması Misak–ı Milli ve İstanbul’un İşgali I. Dönem TBMM, TBMM’ye Karşı Ayaklanmalar Sevr Antlaşması Lozan Antlaşması Cumhuriyetin İlanı, Halifeliğin Kaldırılması Jeopolitik Konum Atatürk Devrimleri Türk Dış Politikası

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA