2015 En Son Kasko Fiyatları ve Kasko Hesaplama

2015 yılı kasko fiyatları ile araçlarını kasko yaptıran araç sahipleri karayollarında veya park halinde iken kaza yaptığında kasko sigortası devreye girmektedir.

Kasko Nedir?

Kara taşıtları kasko sigortası ya da kısaca kasko; bir aracın kaza geçirmesi, yanması, çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan bir sigorta sözleşmesi. Trafik sigortasından farklı olarak poliçe sahibinin kendi aracının hasarını da kısmen veya tamamen karşılar. Trafik sigortasının aksine, zorunlu değildir.

 

[highlight color=”yellow”]ARAÇ KASKO DEĞERLERİNİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ[/highlight]

 

Kasko Bedeli Nasıl Belirleniyor?

Kasko Bedeli, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından tespit edilmektedir. Buna ilave olarak taşıtta standart dışında yer alan ilave ses ve görüntü cihazları ve aksesuarlar sigortası kapsamı içine dahil edilir. Bunlar için ayrıca sigorta bedeli saptanır.

Kasko sigortasının başlıca üç teminatı vardır:

  •  Çarpma-çarpılma
  • Yanma
  • Çalınma

Kasko sigortası genel şartları izin verdiğinden, bu teminatlardan biri, ikisi veya hepsi için poliçe düzenlenebilir. Geçmişte bu üç teminat arasından bir ya da ikisini seçerek yapılan poliçeler daha yaygındı. Üç teminatı birden veren poliçelere tam kasko veya halk arasında full kasko deniyordu.

Kasko sigortası genel şartlarına göre, çarpma-çarpılma teminatına “üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler” de dahildir. Bu teminatın ne olduğu cümleden açıkça anlaşılmasa da, uygulamada, otomobillerin boyalarının anahtarla çizilmesi şeklinde gerçekleşen vandallık hasarlarına karşı koruma verilmektedir.

Zamanla artan rekabet koşulları altında üç teminatın birlikte verilmesi yaygınlaştığı ve neredeyse standart hâl aldığı gibi, Kasko poliçeleri daha başka teminatlarla da zenginleştirildi. Örneğin deprem, sel basması gibi felaket hasarları 17 Ağustos 1999 depremi sonrasında pek çok sigorta şirketi tarafından standart Kasko teminatlarına eklendi.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA