2015 En Son MTV Fiyatları Belli Oldu

2014’ün son aylarında 2015’teki Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) araç vergileri ve trafik cezalarıyla ilgili bilgiler gelmeye başlamıştı.2014 yılı için yeniden değerleme oranı %10,11 olarak açıklandı.

Bu şu anlama geliyor; 3 yaşına kadar olup 1300 santimetreküpten küçük silindir hacmine sahip olan araçlar için 591 lira MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödenecek. 4001 santimetreküp’ün üstündeki araçlar için ödenecek vergi ise özel jet uçaklarının ödediği verginin yarısını buldu.

MTV Hesaplama panelinden verginizi hesaplayabilirsiniz.

En düşük MTV’yi ödeyecek grup ise 16 yaşın üzerinde ve 1300 santimetreküpün altındaki araçlar oldu. Bu araçların ödeyeceği vergi 63 TL olarak belirlendi. En yüksek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ise 3 yaşından küçük ve 4001 santimetreküpün üzerindeki silindir hacmine sahip araçlar ödeyecek.

Maliyet Bakanlığı, 2013 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden 7 milyar 353 milyon lira vergi geliri elde etmişti. Bu rakam ,2014’ün Ocak-Kasım döneminde 7 milyar 480 TL’yi buldu. Kamu bütçesinin önemli bir geliri olan MTV’ye yeniden değerleme oranı baz alınarak zam getirildi.

“2014 yılı için yeniden değerleme oranı % 10,11 olarak tespit edilmiş ve 441 sıra No’lu ‘Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ ile ilan edilmiştir.” denilen gazetede, ‘Özel İletişim Vergisi Genel Tebliği’ne de yer verildi.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’yle ilgili tutarlara bakıldığında ise ödenmesi gereken MTV miktarları 63 lira ile 21 bin 516 lira aralığında değişiyor. Otomobillerin yaşıyla doğru orantıda ödenen vergi tutarı azalırken motor silindir hacmiyle ödenmesi gereken vergi tutarı aynı doğrultuda yükseliyor.

Uçak ve Helikopterlerin MTV’si Farklı

Uçak ve Helikopterler için ödenen MTV tarifeleri, Karayolu araçlarına göre değişiklik gösteriyor. Uçak ve Helikoptlerde kilogram baz alınıypr ve kilogram yükseldik.e ödenmesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin tutarı da yükseliyor.

Yaşla vergi arasındaki bağlantı ise otomobillerdekiyle aynı. Uçak ve helikopterlerde en düşük MTV tutarı, bin 150 kilogramın altında ve 11 yaşından büyük uçak ve helikopterler için 5 bin 732 lira olarak açıklanırken, en yüksek tutar 20 bin bir kilogramın üzerindeki ve 1-3 yaş aralığındaki uçak ve helikopterlerde gözlendi. Bu tutar, 47 bin 821 lira olarak açıklandı.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA