2015’te dolar ne olacak? Uzmanlar ne diyor?

Göstergelen 2015’in dolar yılı olacağını gösteriyor. Uzmanlara göre bu yılın sonunda euro/dolar paritesi 1’lere ulaşabilir. Türkiye’de ise paritenin ve genel seçimlerin etkisiyle doların 2.50 TL’nin üzerine çıkacağı, euro’nun ise 2.50-2.80 TL’lerde kalacağı tahmin ediliyor. Ancak önümüzdeki üç ayda dolara kar satışı gelme ihtimali de var…

2015’İN ilk günlerinde borcu ya da alacağı olan, ticaret yapan veya parasına yeni bir yön arayanlar, bu yıla ilişkin planlarını yapmaya başladılar. Ancak bu yıl işlerinin bir hayli zor olacağını belirtmek gerekiyor. Yurtiçinde haziran ayında yapılacak genel seçimler Türkiye’deki tansiyonu şimdiden yükseltmiş durumda. Dışarıda ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) alacağı kararlar takip ediliyor. FED’in faiz artırımı konusundaki kararı ile ECB’nin parasal genişleme konusundaki adımı piyasaların seyrini büyük ölçüde etkileyecek. Bu arada bu ay yapılacak olan Yunanistan seçimleri ve yine bu ülkenin euro ailesinden ayrılıp ayrılmayacağı da bir başka bilinmezlik. Rusya’daki ekonomik sıkıntılar ve artan terör de dünyayı yakından ilgilendiren diğer sorunlar arasında. Kısaca saymaya çalıştığımız bu kritik konularla ilgili yaşanacak gelişmeler, tüm dünyayı, dolayısıyla Türkiye’yi ve piyasaları etkileyecek.

KURLARI MERCEK ALTINA ALDIK

Sadece birkaç ana başlığını sayabildiğimiz sorunlar zinciri daha da uzatılabilir. İşte bu nedenle yatırımcıların işi gittikçe zorlaşıyor. Söz konusu belirsizliklerle dolu bu ortamda Para Dergisi olarak yatırımcı, girişimci, küçük esnaf, hatta borcu olanlar için uzmanlara danışarak bir yol haritası çıkarmaya çalıştık. Yatırımcıları çok yakından ilgilendiren kurları mercek altına aldık. Kurlarda beklenen olası gelişmeleri, beklentileri analiz ettik.

Hammaddesini dolar ile alıp Avrupa’ya yaptığı satışları euro cinsinden tahsil eden çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) için uzmanların parite tahminlerini topladık. Borcu olan, dolar veya euro cinsi aldığı kredi ile yatırım yapan, birikimlerinin bir bölümünü dövizde değerlendirmek isteyenler içinse dolar ve euro’nun TL karşısındaki olası seyrini, analiz ederek uzmanların bu konudaki beklentilerini derledik.

Öncelikle hemen herkesin 2015’in ‘dolar yılı’ olacağı konusunda hemfikir olduğunu belirtelim. FED’in faiz artırımını haziran ayı civarında yapacağını, bunun da doların güçlenmesini kuvvetlendireceğini tahmin eden analistler, euro’nun ise bugünkü seviyelerinin de altına ineceğini düşünüyor. İddialı tahminlere göre bu yılın sonunda bir dolar bir euro ile eşitlenecek…

“22 OCAK TOPLANTISINA DİKKAT!”

Analistlere göre, bu çıkış hiçbir fiyat hareketi, soluksuz bir şekilde tek yönde olmadığı için kesintisiz olmayacak. Döviz birimlerinde zaman zaman kar realizasyonları ya da dengelenme/ konsolidasyon hareketleri yaşanacak. Örneğin, teknik anlamda euro/dolar paritesinde kısa vadede 1.1870 seviyesi önemli görünüyor. Analistlere göre, bu seviyeden bir miktar kar realizasyonu gelebilir. ECB’nin 22 Ocak’taki toplantısında tahvil alımı yönünde bir karar çıkmaması ve bu kararın gecikmesi halinde de bir kar realizasyonu yaşanabileceği tahmin ediliyor.

“PANİK ZARARA YOL AÇABİLİR”

‘2015 dolar yılı’ deyince akla kar realizasyonu veya finans piyasalarındaki tabiriyle ‘keriz silkeleme’ operasyonu yaşanır mı, yaşanırsa hangi seviyelerde olur ve ne kadar sürer soruları geliyor. Özellikle çabuk paniğe kapılan küçük yatırımcılar için olası bir kar realizasyonunun oldukça tehlikeli olacağına dikkat çeken analistler, bu durumda zararlar yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. Piyasaları çok iyi takip etmeyen ve bu yüzden sert fiyat hareketlerini de doğru analiz edemeyen, ancak ‘2015 dolar yılı olacak’ düşüncesiyle dolar satın alan büyük bir kesim olduğunu hatırlatan analistler, “Sert bir düzeltme bu kesime, özellikle forex piyasasında kaldıraç kullanarak euro’ya karşı dolar pozisyonu alanlara büyük zarar yazdırabilir” diyor.

“HERKES TEKNENİN AYNI TARAFINDA” 

Öte yandan önümüzdeki üç aylık süreçte piyasada bir düzeltme hareketi yaşanacağına neredeyse kesin gözüyle bakıldığını da belirtelim. Örneğin İş Yatırım Uluslararası Piyasalar-Hisse Senedi ve Türev Müdürü Şant Manukyan, geçen yılın ilk yarısında euro’nun 1.45’e, altının ons fiyatının ise 1.800’lere yükselmesini bekleyen analizcilerin bile son aylarda tamamen doların yükselişine döndüğünü söylüyor. “Yani herkes teknenin aynı tarafına geçmiş durumda” diyen Manukyan, “Bence kar realizasyonu için en uygun tarih 22 Ocak. Bu tarihte Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantısı yapılacak. 1 trilyon euro’luk bir QE (parasal gevşeme) 4 Nisan 2014’ten bu yana tartışılıyor. Daha büyük bir paket gelmezse etkisi sınırlı kalabilir. Ancak daha önemlisi ECB, 25 Ocak’taki Yunanistan seçimleri öncesi QE’yi açıklamak istemezse, paritede hareket sertleşebilir. Bu toplantıya hangi seviyeden girdiğimize bağlı olarak bir tepki gelecektir” diyor. Kısacası yatırımcısından girişimcisine, esnafından kredi borcu olanlara kadar birçok kesimi ilgilendiren döviz kurlarında bu yıl sert dalgalar bizi bekliyor…

“FAİZ İNDİRİMİ ÖNEMLİ”

Invest AZ Genel Müdürü Dr. Hakan Avdan’a göre, 2015’te dolar, TL ve euro karşısında güçlenmeye devam edecek. Dolar kurunun orta vadede 2.30-2.40 TL seviyesine kadar yükselebileceğini söyleyen Avdan, “Tabii bu değerlendirmeyi yaparken genel seçim öncesi TCMB’nin faiz konusundaki tavrı büyük önem taşıyor. Şayet faizde beklentilerden hızlı bir iniş olursa kurlardaki yükseliş de hızlanabilir. Faiz indirimleri TL’nin gücünü azaltacak. Ben şahsen ocak ayında TCMB’den bir faiz indirimi bekliyorum. Bu arada kurlarda yaşanacak hızlı çıkış, geri çekilmeleri, yani kar realizasyonlarını da beraberinde getirebilir. Bu durumda 2.27-2.25 TL’ler gündeme gelebilir. Ancak bu kalıcı olmayacak. Dolar/TL kurunda ana trend yukarı yönlü olacak. TL karşısında euro’daki zayıflamanın sürme ihtimali ise kuvvetli görünüyor. Şu anda 2.73 seviyesinde bulunan euro 2.75’teki kritik desteğini kırmış durumda. Bundan sonraki adım 2.70 ve daha sonra 2.50’lere kadar gidebilir” diyor. Hakan Avdan’a göre, paritede doların güçlenmesine bağlı olarak aşağı yönlü hareket devam edecek. Kısa süreli tepki hareketleri gözlense bile paritede ana trendin aşağı yönlü olduğunu kaydeden Avdan, global ekonomi ve kurlara ilişkin şu değerlendirmede bulunuyor:

1
2
PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA