Akıllı pazarlamacılar neden A/B testi yapar?

Web siteleri ne sıklıkta ‘’en iyi uygulamalar’’ kullanılarak tasarlanır ya da neden yıllardır bu alanda emek vermiş uzmanlara teslim edilir? Cevabı ‘’hepsinin çok fazla yapıldığı’’dır. Hemen hemen her konuşmada daha iyi bir pazarlama sonucu almak için beyninizi ve davranış bilimini kullanın tavsiyesi verilir. Ama aynı zamanda katılımcılara test etmeleri, körü körüne verilen tavsiyelere inanmamaları öğütlenir. Yalnızca kitaplardan, makalelerden, uzmanlardan ya da diğer kaynaklardan aldıkları tavsiyelerden ziyade A/B testi uygulamak daha basittir.

Hangi Test Kazandı: (üye olmanız gereken bir site) A/B testinin neden bu kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir deneyin sonuçlarını açıkladı.

Diyelim ki iki pazarda, İtalya ve İngiltere’de aynı anda yayında olan bir sitenin kullanıcılarının email bilgilerini toplamak için açılır pencereler yer alıyor.

Varyasyon çok basit – yanıt tek bir versiyon. ‘’A’’ bölümü yalnızca email adresi istiyor, diğeri ‘’B’’ ise sayfayı ziyaret edenlerin hangi portu tercih ettiklerini seçtiklerini, nereden giriş yaptıklarını gösteren ekstra bir açılır liste seçiciyi içeriyor.

Alışıla gelmiş bilinç der ki eklediğiniz her alan çevrim düzeyini azaltır. Eğer orada rastgele yer alan ziyaretçileri filtrelemek için bir form kullanıyorsanız formda yalnızca bir alanın yer alması iki alanın yer almasından her zaman daha iyidir.

alitalia

‘’Hangi Test kazandı’’nın sonuçları:

İtalya’da B versiyonu kazandı, hatta %80.9’luk oranla deprem yarattı. Bu sonuçlar 650,000 özgün katılımcıya ait ve güvenilirlik oranı ise %99.9.

İngiltere’de ise kaybeden B versiyonu oldu. Yalnızca %0.63 bir etki yarattı yani A versiyonunundan, kişiselleştirilmemiş sadece-email versiyonunun %81’inden az bir etkiye sebep oldu.

İlk sürpriz İtalya’dan geldi, forma eklene kısım çevrimi dramatik bir şekilde arttırdı. İkinci sürpriz ise İngiltere’den geldi. İngilizlerin pazar davranışları İtalyanlardan farklıydı. A/B testi sonuçlarına yalnızca bir taraftan bakarsanız diğer pazarları genişleten sonuçları tahmin edemezsiniz.

‘’Hangi test kazandı’’ya katılan insanlar sonuçlara imzasını attı:

Katılımcıların kültürel farklılıkları davranışlarını etkileyebiliyor.

Webtrends’den bir ekip müşteri hizmetlerinin insanlar için daha değerli olduğu hipotezine sahip. İtalyan kullanıcılar eklenen form alanını daha çok kişiselleştirilmiş bir web deneyimi yaklaşımı olarak değerlendirmiş olabilir.

Buna zıt olarak İngilizler ekstra alanları doldurmanın iş yükünü ikiye katladığına inanmış olabilir.

İnsan davranışlarının gerçeklere dayanan açıklaması gayet kurnazcadır fakat akıl yürütmek diğer tüm sonuçlar gibi mantıklıdır.

Bu test sonuçlarından çıkarılacak derslerin form alanları ile bir ilgisi yok. Vurgulanmak istenen asıl şeyler:

En iyi uygulamaları test etmenin yerine koymayın.

Çok güçlü test sonuçlarının birbirlerine benzeyenleri fakat birebir aynı olmayan şeyleri, durumları ortaya çıkardığını düşünmeyin.

Evenmag

CEVAPLA