Alexa'da sitem "very slow" olak görünüyor – Çözüm

Sitenin hızlı açılması SEO ve Pagerank olarak kalite standartları arasına girdi. Hem mobil hem de masaüstü olarak hızlı açılan siteler Alexa’da daha hızlı yükseliyor. Siteler daha kolay açıldığı ve indekslendiği için arama motorları tarafından daha fazla seviliyor.

Öncelikle sitenizin açılma hızını test etmeniz gerekir. Bunun için Google PageSpeed, GTMetrix ya da Pingdom Tools kullanabilirsiniz.

Hızlandırma için belirtilen çalışmayı yaptığınızı varsayarak Alexa konusuna giriyoruz.

Site açılma hızını etkileyen Javascript, Css ve Resimleri optimize etmenize rağmen Alexa’da hala site “very slow” olarak görünmesinin nedenlerine bakalım.

– Alexa güncellemeleri hemen olmadığı için değişikliğin etkisi sonuçlara biraz geç yansıyabilir.

– Hosting firmasını seçerken uzmanlardan yardım almanızı öneririz. Çünkü iyi bir hosting firmasında sitenizin daha hızlı açıldığını farkedersiniz. Hem aldığınız hosting paketindeki bant ve dosya kullanımlarına, sunucu yanıt verme sürelerine göre sitenin açılma hızının değiştiğini göreceksiniz.

– Sitenizin GTMetrix ve Google Pagespeed değerleri yüksek olsa bile CDN kullanımı olmayan siteleri Alexa bazen düşük değer olarak gösterebiliyor.

– Şayet bir wordpress kullanıyorsanız Cache plugini kullanmadan doğrudan XCache veya MemCache kullanma yoluna giderseniz Alexa site açılma hızını çok yüksek gösterebiliyor.

– Ücretsiz CDN kullanıyor ve güvenlik ayarlarını yüksek tutuyorsanız bu sitenizin yavaşlamasına yol açar. Ücretli CDN kullanma imkanınızı zorlamanızda fayda var.

site-dosyalari

– Sitenizi gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Chrome YSlow’da test etmenizi öneririm. Böylece ne kadar eklenti ve ek dosya olduğunu görebilirsiniz. Bu JS ve CSS dosyalarını birleştirmeyi ayrıca resimleri sprite etmeyi unutmayın.

Site açılış hızı “loyality” için önemli olduğunu da gözardı etmeyin.

 

 

CEVAPLA