Almanya'da Elektronik Oturum Kartı (eAT Kart) için gerekli belgeler nelerdir?

Sayın okurumuz; eAT‘ kart Almanya genelinde sadece Berlin’de bulunan Federal Matbaa’da basıldığı için kartınızın size gönderilmesi 4-6 hafta sürecektir. Ne yazık ki bu süreyi kısaltmak mümkün değildir.

 

Özellikle oturum süresini veya pasaportunu uzatmak isteyen yabancılar bağlı bulundukları Yabancılar Daireleri’ne Elektronik Oturum Kartı (eAT) için başvuruda bulunmak zorundalar. Bilindiği gibi Elektronik Oturum Kartı (eAT) uygulaması Almanya’da 01.09.2011 tarihinde yürürlüğe girdi. Böylece yabancılara verilen oturma izinleri pasaporttan ayrı olarak küçük bir çipli karta işlenmeye başlandı.

Kısaca ‘eAT olarakta isimlendirilen çipli kart;

– AB üyesi olmayan ülkelerin dışından gelen yabancılara verilen oturma izinleri bundan böyle pasaporta vurulmayacak. Bunun yerine banka kartı büyüklüğünde çipli bir kart olarak yabancılara verilecek.

 

– Bu çipli karta kişiye ait fotoğraf, parmak izi ve biometrik bilgiler kaydedilecek. Halı hazırda pasaportlardaki oturma izinleri süresi doluncaya kadar geçerli olacaklar.

 

– Ancak bir yabancının oturma süresinin uzatmak istemesi yada pasaportunu değiştirmek istemesi, yenilemesi veya kaybetmesi sözkonusu olursa, o zaman kendisine bu yeni çipli oturma izni kartlarından verilecektir.

 

– Bu ‘eAT‘ kartı yabancının oturum hakkındaki tüm bigileri içerdiği gibi, onların çocuklarına da 6 yaşından itibaren verilecektir. Bu kartı vermekle görevli makam olan ‘Yabancılar Daireleri’dir.

 

– 6 yaşını dolduran her yabancının bu kart için şahsen başvurması gerekmektedir.

 

– ‘eAT‘ kartı sadece Almanya içinde kullanılacağından dolayı yurtdışına giriş-çıkışlarda pasaport yerine geçmeyecektir. Bundan dolayı her yabancı ayrıca seyahatlerde yanlarında geçerli bir pasaportta bulundurmak zorundadır.

 

– ‘eAT‘ kart Almanya genelinde sadece Berlin’de bulunan Federal Matbaa’da basılmaktadır. Bundan dolayı kartın sahiplerine gönderilmesi 4-6 hafta sürmektedir. Bu süreyi kısaltmak mümkün değildir.

 

– Kaybolma, evlenme veya soyadı değişikliği gibi durumlar için yabancılar dairesine bu bildirilmeli ve yeni bir kart çıkarttılmalıdır. Taşınma durumunlarında yeni bir kartın çıkartılmasına gerek yoktur. Sadece adres değişikliği çipe kayıt edilmelidir.

 

– 10 seneyi aşan Pasaport süresi uzatılırken, eAt-Kartı da tekrardan uzatılmalıdır. Bu karttaki çipin süresi de en fazla 10 senedir.

 

– Halı hazırda bir yabancının geçerli pasaportuna vuralan oturum müsadesi en geç 31.08.2021 tarihinde bu yeni ‘eAT-Kartı’na çevrilmek zorundadır.

 

– Bu kart için başvurusunu yapmış olupta onu şahsen almaya engeli olan birisi, bir akrabasına veya tandığına kartını almak için başkasına vekaletname verebilir. Bu vekaletname ilgili yabancılar dairesinde temin edilebilinir.

 

– ‘eAT Kartı‘ ücretleri yabancının sahip olduğu oturum türüne ve süresine göre değişmektedir: Bir yıldan fazla süreli oturum için 110 Euro ve uzatma için 80 Euro, süresiz oturum için 135 Euro ve kayıp ve benzeri durumlar için ise 60 Euro ücret alınmaktadır.

 

– ‘eAT‘ kartı için gereken bazı belgeler şunlardır: Pasaport, Son 3 aylık kazanç belgesi, Hastalık sigorta kartı, Integrasyon kursu yapıldığına dair belge, Pasaport için biometrik bir fotoğraf, Banka kartı, vs.

CEVAPLA