Burun estetiği (rinoplasti) nedir? Tavsiyeler,

Burun estetiği, burna farklı bir şekil vermek için yapılan cerrahi müdahaledir. Kimisi sağlık sorunları nedeniyle, kimisi güzelleşmek uğruna bıçak altına yatmaktadır. Genellikle burun kemiği ve burun ucuna yapılan bu müdahale 2-3 saatlik süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Günümüz de yaygın olarak yapılmakta olan burun estetiği ameliyatlarının ücretlerini, hiç bir sağlık sigortası ödemez. Her geçen gün artan ameliyatlar karşısında bir piyasa haline gelen burun estetiği ameliyatları, küçük bir müdahale gibi görünsede risk taşıyan bir ameliyattır. Cerrahi müdahaleyi doğru ve güvenilir yerlerde yaptırılmadığı taktirde yanlış bir ameliyat sonrası sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatında da riskler vardır. Bu riskler cerraha bağlı olduğu gibi hastaya da bağlı olabilir. Güzellik uğruna bu kadar çok kişinin bıçak altına yattığı günümüz de biz de sizler için araştırdık… Burun estetiği ameliyatı nedir? Ameliyatın riskleri nelerdir? Kimler burun estetiği ameliyatı yaptıramaz? Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? ve daha bir çok soruya yanıt bulduk…

Burun estetiği ameliyatı, burun küçültme, burun büyütme, burun ucu kaldırma, burundaki kemik alınması gibi işlemlerin cerrahi müdahale ile yapılmasıdır. Sağlık sorunları ve burundan hoşnutsuzluk gibi nedenlerden dolayı yapılan bu ameliyat, günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Ortalama 2-3 saat gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen müdahale, anestezi yapılarak yapılmaktadır. Her ne kadar kolay gibi görülen bir ameliyat olsa da, belirli riskler taşımaktadır. Özellikle işinin ehli olmayan cerrahlar nedeniyle sağlık sorunları ile karşılaşan vakkalar azımsanamayacak kadar çoktur. En iyi cerrahlar eliyle, en doğru şekilde müdahale edilse dahi küçükte olsa bir risk vardır. Bu riskler cerrahtan yada sağlık kuruluşundan kaynaklandığı gibi hastadan da kaynaklanabilir. Burun estetiği ameliyatı yaptıran kişiler varsa bir sağlık problemi mutlaka doktoruna söylemelidir. Kullandığı ilaçlar, sigara bağımlılığı gibi özellikle cerrahi müdahale için önem arz eden konular mutlaka doktorla paylaşılmalıdır. Burun estetiği ameliyatında ameliyat esnası kadar, ameliyat sonrası da önemlidir. Ameliyat sonrası herhangi bir sağlık sorunuylaa karşılaşıldığında vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kan sulandırıcı etkisi bulunan bitki çayı, aspirin gibi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilir. (devamlı kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz) Operasyon öncesi ve sonrası sigaranın bir süre kullanılmaması önerilir. Bayanların o zamanlarda mens olması opere olmasında bir sakıncası yoktur. Ameliyat günü saç jölesi kullanmayın, makyaj yapmayın, rahat kıyafet giyinin, takılarınızı evde bırakın. Operasyondan yaklaşık 6 saat önce birşeyler yenilmemeli ve içilmemeli.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tamponlar burnunuzdan nefes almanızı zorlaştırır. Göz kapaklarındaki flasterler görmenizi engelleyebilir. Bunlara dokunmayın doktorunuz uygun zamanda çıkartacaktır. Ilık yeterli sıvı almanız, yumuşak gıdalar yemeniz, dudaklarınızı ıslak tutmanız (jel veya kremlerle) faydalıdır. Sadece reçete edilen ilaçları kullanın ve asla aspirin veya aspirin içeren ilaçlar kullanmayınız. Uyurken veya dinlenirken başınızı, en az iki yastık olacak şekilde yüksekte tutunuz, böylece daha az şişlik ve morluk görülecektir. Burnunuzdan pembe/açık kırmızı renkli sızıntı olabilir; devamlı kırmızı kan gelmesi durumunda telefonla doktorunuza bildiriniz. Ameliyattan sonraki alçı atel ancak doktorunuz tarafından zamanında çıkarılırsa, burnun şekillenmesinde faydalı olacaktır. Burnunuzun altında size değiştirilmesi gösterilecek tampon sizi rahatsız ettikçe değiştirebilirsiniz. Burnunuzla oynamayınız, bir yere çarpmayınız. Yumuşak diş fırçası ile diş fırçalayınız. Ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle kan basıncını arttıracak hareketlerden kaçınınız. İki ay süre güneşe çıkmayınız. Burnunuz açıldığında biraz fazla kalkık gibi gelebilir, ilk bir ay içinde 5-10º’lik inme olacaktır. Burnunuzda ve üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Zamanla geçecektir. Günde 2-3 kez kulak temizleme çöpü ile gösterildiği gibi krem kullanarak temizleyebilirsiniz. Burnunuz 2-4 ay kadar tıkalı olacaktır. Bu, normaldir. Burnunuzu sümkürmeye, aksırmaya çalışmayın. Hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırınız. Ameliyattan sonra depresyon görülebilir, ameliyattan sonraki ilk görünüm sizi tedirgin edebilir. Tam anlamıyla iyileşme 6-12 ay sürecektir. Atelden sonra işe gidebilirsiniz, zorlu hareketlerden kaçınmak kaydıyla. Makyaj yapılabilir. Ameliyat sonrası kontrollere mutlaka düzenli gidiniz. İlk bir ay içinde doktorunuzun uygun gördüğü kadar daha sonra altı aya kadar ayda bir.

burun estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı Yapılması Önerilmeyen Kişiler

Burun estetiği ameliyatı, 18 yaşından küçüklere önerilmemektedir. Ayrıca solunum sorunları yaşayan, özellikle astım problemi olan kişilerin, burunla ilgili sağlık sorunu olmadığı sürece yaptırmaları sakıncalıdır.

burun estetiği

NOT : Yukarıda belirttiğimiz açıklamalar, genel bilgilerden ibarettir. Buna benzer durumlarla karşı karşıya iseniz lütfen doktorlarınızdan kesin bilgi alınız.

CEVAPLA