DHCP Nedir? Ne işe yarar?

DHCP Nedir; Kurulumu nasıl yapılır?

DHCP Server anlamı, kullanımı ve nasıl çalıştığı hakkındaki en son haberimizi okumanızı; Bilgisayar ve Teknoloji dersinizde bu bilgilerden faydalanmanızı öneririz.

DHCP (İngilizce Dynamic Host Configuration Protocol), basit olarak sistemdeki bilgisayarlara IP adreslerini ve buna ek olarak değişik parametreleri atamak için kullanılan servistir. DHCP’nin temel özelliği sistemi kuran kişilerin tek tek tüm makineleri gezip aynı veya benzer parametreleri defalarca eliyle girmesini engellemek, böylece zaman kazanmak ve sistem yöneticisinin işini kolaylaştırmaktır.

DHCP’nin Çalışma Prensipleri

DHCP sunucu bu gibi durumlarda imdadımıza koşan en büyük yardımcımız oluyor.Peki,açıldığı zaman IP adresi olmayan bir makine,nasıl oluyor da DHCP sunucudan bu bilgileri alıyor,saklıyor ve açılışta kullanabiliyor?

dhcp

Bilgisayar ilk defa açıldığında öncelikle tüm ağa DHCPDISCOVER mesajını yollar.Bu mesajın içeriği “Sistemde herhangi bir DHCP server bulunuyor mu?Eğer var ise bir IP adresi istiyorum” olarak özetlenebilir. Kuşkusuz ağa gönderilen DHCP istek paketini merak ediyorsunuzdur.İstekte bulunulan IP adresi,MAC adresi ya da paketi gönderen makinanın IP adresi bilinmediğinden,paketin içeriği aşağıdaki şekilde oluşacaktır:

1-Hedef IP adresi (Bilinmiyor): 255.255.255.255 (broadcast)

2-Hedef MAC adresi(Bilinmiyor): FF.FF.FF.FF.FF.FF.FF(broadcast)

3-Kaynak IP Adresi(Bilinmiyor): 0.0.0.0

4-Kaynak MAC Adresi:00-A0-CC-66-73-1F(Kendi kartımızın MAC adresini bilmek kadar doğal bir şey olamaz)

dhcp-server-nedir

DHCP istemci tarafından sisteme atılan yayın paketi(broadcast packet) DHCP sunucu tarafından alınır.IP veritabanı sorgulanır,istemciye verilecek IP adresi ve kira süresi belirlenir. Sunucudan çıkan isteğin onaylanması için istemciye bu belirlenen bilgiler geri yollanır.

Sistemde birden fazla DHCP sunucu bulunabilir. Bu durumda istemci ağa bir istek gönderdiği zaman en hızlı DHCP offer mesajı yollayanın IP bilgilerini benimseyecek ve bu tanımlarla ağa bağlanacaktır.

1-Hedef IP adresi (Henüz onaylanmadı): 0.0.0.0

2-Hedef MAC adresi(Biliniyor,istemci makina):00-A0-CC-66-73-1F

3-Kaynak IP Adresi(Biliniyor,DHCP sunucu): 10.0.0.1

4-Kaynak MAC Adresi(Biliniyor,DHCP cunucum):00-A0-C0-B6-12-6F

dhcp-server

DHCP ile IP Adresi Verilmesi

cd /etc pwd /etc touch dhcpd.conf cd /var/lib/dhcp pwd /var/lib/dhcp touch dhcpd.leases

Burada dikkat edeceğimiz nokta ,dhcpd.leases dosyasının hiçbir zaman elle düzenlenmemesi gerektiğidir. Şimdi aşağıdaki satırları teker teker /etc/dhcpd.confdosyasına girin. Söz konusu satırlarla ilgili açıklamalar her satırın altında bulunmaktadır. Yapılandırma dosyası içinde okunurluğu artırmak için sekme ve boşluk karakteri kullanılabilir.

ddns-update-style interim;
default-lease-time 600;

default-lease-time parametresi , DHCP istemcilere verilecek IP adreslerinin kira süresi belirtir. Bu değer saniye cinsindendir,örnekte 10 dakikalık kiralama süresi verilmiştir. Bu süre aslına bakarsanız oldukça kısa ve sistemde gereksiz trafik yaratabilir.Dilerseniz bu işlem için bu süredaha fazla olabilir.(Örneğin 3 veya 5 günlük gibi).

max-lease-time 7200;

default-lease-time değerindeki süre dahilinde kira yenilenmemiş ise DHCP istemciye max-lease-time değeri boyunce süre tanınır. Eğer yenilenmezse ne olur derseniz,basit:Kendinizi kapı önünde bulursunuz.

option subnet-mask 255.255.255.0;

DHCP istemcilerin dahil olacağı alt ağ maskesi(subnet) belirtilir.

option broadcast-address 192.168.1.255;

DHCP istemcilere dahil oldukları ağın yayın(broadcast) adresini verir.

option routers 192.168.1.254;

Eğer sistemde bir gateway(geçit) veya router(yönlendirici) var ise DHCP istemcilere bunların IP adresleri belirtilir.

option netbios-name-servers 192.168.1.1,192.168.1.2;

Eğer sistemde bir veya birden fazla WINS server var ise DHCP istemcilere bunların IP adresleri belirtilir.

option domain-name-servers 192.168.1.1,192.168.1.2;

DHCP istemcilerin kullanması gereken DNS sunucuların IP adresleri domain-name-servers ile belirtilir.Eğer birden fazla IP adresi verilecekse aralarında virgül bulunmalıdır.

option domain-name “alanim.org;

DHCP istemcilerin bulunacağı,dahil olacağı etki alanı belirtilir.

subnet 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 {

DHCP sunucunun hangi IP ağı üzerinden IP adresi dağıtacağı belirtilir.Subnet paramatresinin bulunduğu satırın sonunda ,bu IP adresine ait olan diğer parametrelerin belirtilmesi amacıyla parantez açılmıştır.Parantez kapatılana kadar söz konusu IP adresi için DHCP sunucunun diğer parametreleri tanımlanır.

range 192.168.1.10 192.168.1.100;

DHCP sunucunun hangi IP adresi aralığında IP dağıtacağı belirtilir.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA