Dijital reklamcılıkta DSP & SSP Nedir?

RTB ile dijital reklamcılık pazarı ciddi bir değişime uğradı. Zaten karışık olan sektörümüz iyice alfabe çorbasına döndü. RTB, CPX, PPC, DSP, SSP, AdX, DMP… Peki nedir bunlar?

Talep Yönlü Platformlar (Demand Side Platform : DSP) Bir DSP, çoklu parametreler ve veri kaynaklarına dayalı reklam alanı seviyesinde karar verme yöntemi kullanarak medya satın almasını kolaylaştıran görüntüleme-satınalma sisteminin üzerindeki teknoloji katmanıdır. DSPler, medya satınalıcılarının çoklu kaynaklar üzerinden dijital envanteri toplamasına, optimize etmesine ve anlık açık arttırmaya girmesine yardımcı olur…

Sistemin işleyişi içerisinde kullanıcı ve reklam veren haricinde iki önemli faktör daha var. Bunlar Demand Side Platforms – DSP (Talep Yönlü Platformlar) ve Supply Side Platforms – SSP (Arz Yönlü Platformalar). DSP’ler sayesinde reklam verenler anlık satın almayı sağlayabiliyor. Medya satın alıcılar çoklu ad exchange yönetimini ve CPC (Cost per Click) planlamasını DSP’ler ile yapıyor. SSP ise, brokerlar gibi çalışan bir online reklam platformudur. SSP’nin amacı reklam alanınızın en yüksek fiyata satılmasını sağlamaktır.

Bütün aktörleri gördük ve şimdi sistemi yerine oturtalım. Kullanıcı RTB kaynaklı bir siteye girer ve tarayıcı reklam sunucusuna bir çağrı yapar. Reklam sunucusu ise burada topu SSP’ye bırakır ve SSP en yüksek fiyatı almak üzere alanı DSP’lere açık arttırmaya çıkarır. Kazanın belirlenmesinin ardından bilgi web sayfasına aktarılır ve reklam yayınlanır. Yukarıda da belirttiğim gibi bu işlem sadece 50 milisaniye sürer.

DSP ve SSP Sistemleri ile ilgili ayrıca sunumu da incelemenizi öneririz.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA