Dijital Reklamcılıkta Passback nedir? Nasıl kullanılır?

Digital Advertising işinde olanların genelde aşina olmadığı bir konudur RTB ya da Passback konusu. Karşılaştığımız birçok ajans ya da yayıncı klasik display reklamcılık ile hayatına devam ettiği için rekabeti kullanarak daha fazla gelir elde etme yönünü incelememiş.

Bu haberde sizlere Passback reklamlar ile nasıl rekabet sunarak gelirlerinizi optimize edeceğinizi anlatacağız.

Sitenizde Google Adserver’ı olan Doubleclick (DFP) kullandığınızı varsayarak başlıyoruz. Çünkü rekabet için iyi bir adserver kullanmanız gerekli. Tabii ki Passback için en çok kullanılan reklamverenlerden birisi Criteo.

Passback sistemi şöyle çalışıyor. Sitenizdeki reklam alanında bir reklam yayınlanırken taban fiyatın üzerine Criteo çıkmış ise reklamlar Criteo’dan gelir. Şayet Criteo envanteri tüketmemiş ise kalan envanter DFP’ye geri döner ve DFP’den gelen reklam gösterilir.

passback2

 

Geri verilen satır öğeleri çeşitli nedenlerden dolayı, üçüncü taraf reklamverenler için kullanılır. Öncelikle, üçüncü tarafın sunacağı bir reklam yoksa veya bu reklam üçüncü tarafla üzerinde anlaşılan BGBM’yi minimum düzeyde karşılamıyorsa, geri verilen satır öğeleri DFP’de bir dahili reklam veya diğer kalan reklamlardan döndürür.

Bu işleme başlamadan önce, DFP’de, kalan veya dahili envanterin hedeflendiği bir geri verilen reklam etiketi oluşturmuş olmalısınız. Bundan sonra üçüncü taraf, bu reklam etiketini almalı ve sunulacak uygun bir reklam bulunamadığında en düşük öncelikli reklam olarak kendi ağında onu trafiğe eklemelidir.

passback

 

Adım adım Passback reklam ünitesi oluşturma ve yayınlama için Google Destek Makalesini okuyunuz.

https://support.google.com/dfp_sb/answer/1693146?hl=tr

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA