Dijital Reklamcılıkta RTB – (Real Time Bidding) Nedir?

RTB kısa adı, Real Time Bidding ya da Türkçe karşılığıyla Gerçek Zamanlı Hedefleme, çerezler (cookies) aracılığıyla ilgi alanımıza yönelik reklamların yapılmasını sağlayan bir sistemdir. RTB sistemi sayesinde tüketicilerin bilgisayarlar ve/veya mobil cihazlar üzerindeki hareketliliği, reklam akışına yön veriyor. Sistem, insan beyninin bir kelimeyi algıladığı süre içerisinde, yani 50 milisaniyede en yüksek teklif vereni seçip, reklamını yayınlıyor. Böylece reklam veren tam yerinde ve tam zamanında hedef kitleye ulaşarak reklam verimliliğini arttırmış oluyor.

Sistemin işleyişi içerisinde kullanıcı ve reklam veren haricinde iki önemli faktör daha var. Bunlar Demand Side Platforms – DSP (Talep Yönlü Platformlar) ve Supply Side Platforms – SSP (Arz Yönlü Platformalar). DSP’ler sayesinde reklam verenler anlık satın almayı sağlayabiliyor. Medya satın alıcılar çoklu ad exchange yönetimini ve CPC (Cost per Click) planlamasını DSP’ler ile yapıyor. SSP ise, brokerlar gibi çalışan bir online reklam platformudur. SSP’nin amacı reklam alanınızın en yüksek fiyata satılmasını sağlamaktır.

Bütün aktörleri gördük ve şimdi sistemi yerine oturtalım. Kullanıcı RTB kaynaklı bir siteye girer ve tarayıcı reklam sunucusuna bir çağrı yapar. Reklam sunucusu ise burada topu SSP’ye bırakır ve SSP en yüksek fiyatı almak üzere alanı DSP’lere açık arttırmaya çıkarır. Kazanın belirlenmesinin ardından bilgi web sayfasına aktarılır ve reklam yayınlanır. Yukarıda da belirttiğim gibi bu işlem sadece 50 milisaniye sürer.

real-time-bidding-revcloud-en_1

 

2017 yılında RTB reklamlarının tüm dijital reklamların %29’unu oluşturması ve RTB harcamalarının 8,5 milyar$ seviyesine çıkması bekleniyor. Hepimiz gereksiz reklamlardan, tüy dökücülerden, büyütmelerden, arkadaşlık sitelerinden sıkıldığımıza göre RTB iki taraf içinde doğru tercih olacağa benziyor. Kazan-kazan!

CEVAPLA