E-ticaret sitenizin “gelirini” katlayacak 10 SEO ipucu

İster e-ticaret portalı üzerinden online satış yapan kurumsal bir işletme, ister tek ürün satışına odaklanmış freelance girişimci olun, yolunuz bir şekilde SEO’yla kesişecektir. Ücretsiz, herhangi bir arama sorgusu üzerinden ortalama %78 CTR‘lık trafik hacminin potansiyeli ile elde edebileceğiniz ortalama geliri hesaplamayı denediğiniz andan itibaren SEO kavramına daha fazla kulak kabartmaya başlarsınız.

Google’ın nevi şahsına münhasır organik sonuç sıralama algoritması içerisinde önlerde yer almak 2000′li yılların başlarında keyword stuffing’den ibaretken, artık çok daha komplike ve ziyaretçi/kullanıcı odaklı optimizasyon çalışmalarının yapılmasına bağlı bir durum haline geldi. O yıllardan 2015′e kadarki sürecte Google algoritma değişikliği etkilerini deneyimleyerek göremeyen bir SEO uzmanı için bile bu geçişi anlamak karmaşık bir hal iken, SEO kavramını sadece “E-ticaret sitesinin trafiği nasıl arttırılır” sorgusu ile öğrenen site sahibinin, SEO ve Google ilişkisini internette okuduklarıyla çözüp, gelirini katlaması epey ütopik geliyor kulağa.

dijital-pazarlama-stratejileri-ile-satislarinizi-artirma-yontemler

2015 itibariyle SEO en başta Hummingbird algoritmasının mantığını kavramakla başlar. “H.Ö.” ve “H.S.” (Hummingbird Öncesi – Hummingbird Sonrası) şeklinde yorumladığım SEO, temelde bu algoritmayı anlamaya çalışmakla başlıyor. Bu konunun açılımı “Semantik Yapı” başlığıyla detaylandırılması gereken ayrı bir makale konusu olduğu için derine inmiyorum. Fakat özellikle mantığı kavrama üzerine yoğunlaşmışken kenara not edilip, uygun zamanda araştırılmasını tavsiye ettiğim bir konudur.

Google’a “E-ticaret sitesi için SEO” diye bir arama sorgusu yazdığınızda karşınıza onlarca sonuç çıkıyor. Bu sonuçlarda size 100-150 adımda trafik vâdedenleri de görebilirsiniz hatta. Bu kadar çok adım ile değil SEO, uzaya roket bile gönderirsiniz. “Uzaya roket gönderme” fikri tam da bu tarz içeriklerin yaptığı şey aslında, boşluğa göndermek. Tek yönlü yolculuk. Ben konuyu bir iki tık öteye taşıyorum; birincisi 100 değil 10adım da yapabileceğinizi söylüyorum ve makale başlığımda belirttiğim üzere “boş trafik” değil “gelir” arttırmaya odaklı öneriler sunuyorum.

“Dizüstü edebiyatı” ile girizgahı bu kadar uzun tutmak sanıyorum bu içeriğin bounce rate(sayfadan hemen çıkma) oranını biraz arttıracaktır; ki aslında bu yazıyı hazırlarken ulaşmak istediğim hedef kitle de tam olarak bu kitle. Yani konuyla ciddi olarak ilgilenen, “hapı ver, yutalım bitsin”cilerden arta kalan mantığı kavramayı düşünen okuyucu kitlesi. Değineceğim noktalar mantığı kavratmaya yönelik olacak. Çünkü zaten bu mantığı kavradıktan bir süre sonra anlayacaksınız ki, SEO’yu sabit-standart bir bilgiye veya nümerik değerlere dayandırmaya başladığınızda konudan uzaklaşırsınız. Bir e-ticaret sitesinde “gelir arttırmaya” odaklanacaksınız, özellikle dikkat etmeniz gereken 10 nüansı şu şekilde sıralayabiliriz;

Sektörün en hızlı websitesine sahip olun

Site hızı bir e-ticaret sitesinin geri dönüşüm oranına en büyük etki eden unsurlardan birtanesidir. Bu konunun önemiyle ilgili Amazon, Bing ve Google gibi devlerin milyon dolarlık UX testlerinin sonuçlarını paylaşmak belki en kısa ve tatmin edici cevap olacaktır; • Amazon paylaştığı veriler ile kendi sitelerindeki sayfa yüklenme süresindeki 1 saniyelik artışın, yılda 745milyon dolarlık gelir kaybına yol açacağını ölçümlediklerini belirtti.

• Bing, kendi sayfalarının normalden 1,5 sn fazla sürede yüklenmesinin negatif etkisini ölçümlemek için bir deney yaptı ve tıklama başına gelirin %4.3 düşebileceğini tespit etti.
E-ticaret siteleri için genel olarak hız artışının geri dönüşüm oranları üzerinde %7 ila %12′lik fark yaratabileceği bu alanda yapılan testlerin genel-geçer sonucudur.

“High CTR” ürün başlığınız olsun

Ürün satışı Google sonuçlarında görünür olduğunuz andan itibaren başlar. Görünürlüğü kazandığınızda, bir sonraki aşama arama sonuçlarında listelendiğiniz binlerce rakip arasından sıyrılmaktır. Adı âşinalık yada alışkanlık her ne olursa olsun belirli bir standarta oturtulmuş ürün sayfası başlıkları sizi sürünün bir parçası yapar. Sürüye katılmayı seçmemelisiniz. Farklı, spesifik, absürt, aykırı veya zeki olmadığınız sürece farkındalık yaratamazsınız. Hedeflediğiniz her ürün için 1 kez arama sonuçlarına göz gezdirin ve kendi farkınızı ortaya koyacak başlığı oluşturun.

Rich Snippetleri etkili kullanın

Rich Snippet’ler doğru kullanıldığında organik sonuçlardaki konumunuzun ortalama alacağı CTR oranından bağımsızbonus trafik sağlayabilen basit ayrıntılardır. Rich Snippet yapıları, kullanım alanları ve kullanım şekli ile ilgili araştırma yaparak altyapınıza en uygun biçimlendirmeyi uygulayın. Schema.org bu konuda size gereken bilgiyi sunacaktır.

Sayfa yapınızda ast-üst ayrımı olsun

Ürün kategorileri konumlandırması ve URL yapısı hiyerarşisinin olabilecek en mantıklı ve optimize yapıda olduğundan emin olun. Rich Snippet ile görünür kılacağınız ağaç yapısı ziyaretçinin aklında soru işareti yaratacak bir hiyerarşik yapılandırma şeklinde olmamalı. Sayfa içerisindeki alt başlık, benzer ürünler, yan ürünler vb bileşenler için de h-tag yapılandırmalarınızı optimize hale getirin.

Ürün görsellerinin kalitesini arttırın

Satmak istediğiniz arabanızı araba pazarına götürmeden önce yıkayıp parlatmak için gösterdiğiniz özeni E-ticaret sitenize ürün eklerken de aynı hassasiyetle göstermelisiniz. Ürün resimlerinin kalitesi, açısı, farklı açılardan fotoğrafları hatta kısa bir video’su ziyaretçiyi satın almaya teşvik eden yoldaki en güçlü kozunuz olacaktır.

Detaylı ürün özellikleri verin

Örneğin akıllı telefon satıyorsanız; hafızası, ekran boyutları, telefon boyutları, şarj ömrü ve kamerasının kaç megapixel olduğundan ziyade rakiplerinizin sitesinde olmayan spesifik özelliklerini de öne çıkarın. Örneğin akıllı telefonun PowerVR SGX544 ekran kartının PCMARK benchmark testinden aldığı puan veya standart ROM hafızanın ne kadarının kullanılabilir olduğu bilgisi, potansiyel müşterinin gözünde konumunuzu yukarılara taşıyacaktır.

İçeriklerinizin “Call to Action” dilini kullandığından emin olun

Türkçe çevirisi “Harekete geçirici – Aksiyona çağrı” gibi bir anlama gelse de CTA e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazıdır. Fakat atlanmaması gereken önemli husus CTA’larda kullanılan dilin de bir standartı yoktur. Mecra, sektör ve sayfa içerisinde kullanım yerine göre üslubun değişkenliği esastır.

Keyword Cannibalization’dan kaçının

Aynı ürünün farklı renkleri/boyutları için ayrı URL’leriniz varsa, hedeflediğiniz keyword ile görünür olmaya çalışan aynı ürüne ait birkaç URL‘niz var demektir. Arka sıralarda topluluk olmaktansa ön sıralardaki birey olmayı tercih etmeli ve otorite sayfanızı belirleyip, yatırımınızı o sayfanıza yapmalısınız.

Testimonials yoksa satış zorar girer

Sayfanızda sattığınız ürün veya hizmeti tecrübe etmiş memnun insan yorumu yoksa, sayfanıza çektiğiniz potansiyel müşteriye satış yapmanız en sade tabirle “zor“dur. Burada dikkat çekmek istediğim manipulasyon yorum değildir; ki başarılı bir manipulasyon yorum bile Türk e-ticaret sitelerinden hiç rast gelemediğim ciddi bir editörlük becerisi gerektirir. Bunun yerine oluşturacağınız sabit bir “ürün tester grubu”nun yorumları veya en basitinden ürünü denettirdiğiniz yakın arkadaşlarınızdan alacağınız birkaç cümlelik görüş bile daha başarılı bir geri bildirim olacaktır.

Rekabet edemiyorsanız bir “Büyüğe” danışın

Rekabetin yüksek olduğu ve otorite e-ticaret sitelerinin ön sıralarda yer aldığı jenerik ürün grupları için sosyal medya kanallarını kullanın. Örneğin, Youtube başlıkta bahse konu olan “büyük“lerden biridir. Ürününüzün bir tanıtım videosunu youtube üzerinden dolaylı trafik sürmek için kullanırsanız harcayacağınız efor ve maliyetleriniz düşecektir.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA