En iyi Google SEO Araçları

Google SEO araçları içeriğinizi daha fazla kullanıcıya ulaştırmanıza yardımcı olur ve dijital pazarlama çalışmalarınızın karşılığını almanızı sağlar. 

İşiniz online pazarlama, SEO ya da içerik pazarlamaysa Google ile belli bir ilişki içerisindesiniz demektir. Bu ilişkinin sizin yararınıza olması için Google’ın ücretsiz kullanıma sunduğu bazı SEO araçlarından faydalanabilirsiniz. Böylece, dijital pazarlama çalışmalarınızdan daha fazla verim alırsınız.

Bu araçlardan haberdar olsanız bile sık sık güncellendiği için belli aralıklarla gözden geçirmenizde fayda var. Bu nedenle hazırladığımız en iyi Google SEO araçlarının listesini ve bu araçların özelliklerini aşağıda görebilirsiniz.

1. Google Web Yöneticisi Araçları

Google Web Yöneticisi Araçları, web siteniz ile ilgili kapsamlı rapor sunar. Ayrıca web sitenizin karşılaştığı bir sorun varsa Web Yöneticisi Araçları bu sorundan haberdar olmanızı sağlar. Verdiği bilgiler arasında ziyaretçilerinizin arama motoruna yazarak siteye ulaştığı anahtar kelimelerin listesi ve sitenize trafik çeken linkler hakkında bilgiler de yer alır.

2. Google Analytics

Google Analytics sitenize gelen ziyaretçilerinizi takip ederek ziyaretçinizin web sitenize ne yolla ulaştığından önemli satış ve dönüşüm değerlerine kadar birçok bilgi verir.

Ziyaretçileriniz tarafından web sitenizin beğenilen ve ziyaret edilen kısımları ve ayrıca en fazla geri dönüş alan içerikleriniz ile ilgili detaylı bilgiler verir. Sosyal medya platformlarında içeriğinizi paylaşan ziyaretçilerinizle ilgili detaylı bilgiye ulaşmanızı sağlar.

3. Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı

Bu araç sektörünüzle ve web sitenizle ilgili muhtemelen etkili olacak anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur. İçeriğinizde kullanabileceğiniz anahtar kelimelerin listesini çıkarır. Bu kelimeler ziyaretçileriniz ve internet kullanıcılarının aradığı kelimeler arasından seçilir. Anahtar kelimelerin yanı sıra bu araç ile kullanmak isteyeceğiniz belli bir kelimenin aylık popülaritesini öğrenebilirsiniz.

. Google Arama Trendleri

Bu araç farklı anahtar kelimelerin trafiklerini karşılaştırır. Yalnızca Türkiye’ye ait bilgileri öğrenebileceğiniz bu araç en fazla hangi anahtar kelimelerin ilgi çekeceğini gösteriyor. Ayrıca “Popüler Aramalar” bölümünden gün gün en fazla hangi anahtar kelimelerin kullanıldığını takip edebilirsiniz.

5. Google Consumer Surveys

Hepimiz biliyoruz ki ihtiyacı karşılayacak ve ilgi görecek hizmet sunmak için hedef kitleyi tanımak elzemdir. Bunun için gerekli araştırmalara servet ödememenizi sağlayan bu araç site memnuniyetini ölçüyor. Yeni bir web sitesi tasarladığınızda ya da yeni bir içerik kategorisi oluşturduğunuzda bu araçtan faydalanabilirsiniz.

seo-araclari

6. Google PageSpeed Insights

Bu araç web sitenizin hızına ve performansına dair bilgiler verir. Böylece hızla ilgili bir sorun yaşadığınızda sebebini tespit edebilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için web sitenizin ana sayfasının URL’sini girmeniz ve “Analyze” butonuna basmanız yeterli.

Analiz kırmızı, sarı ve yeşil ile işaretlenmiş 3 farklı bölümden oluşur. Kırmızı sayfanızın performansını artırmak için büyük değişiklikler yapmanız gerektiğini, sarı değiştirmeniz gereken bazı detaylar olduğunu ama büyük bir problemle karşı karşıya olmadığınızı, yeşil ise içeriğinizin SEO’ya son derece uygun olduğunu gösterir.

7. Google Analytics Content Experiments

Önceden Google Website Optimizer olarak bilinen bu araç artık Google Analytics bünyesinde yer alıyor. Bu araç bir sayfanın farklı yerleşim alternatiflerini gösgörmenizi sağlar. Yani size en uygun olan yerleşimi bulmanız için başlıkları, içeriği, renkleri ve diğer ögeleri test edebilirsiniz.

8. Google My Business

Bu araç sayesinde ziyaretçileriniz sizi ister Google+’ta ister Google Haritalarda arasın onları direkt olarak size bağlar. Bu araç Google Haritalar’daki listeleri kontrol eder. Bu nedenle de en doğru arama sonuçlarına ulaşılmasını sağlar. Özellikle yerel aramalar için bu araç çok faydalıdır.

9. Google Alerts

Bu araçla Google’ın  en güncel indeksi üzerinden düzenli güncellemeleri görebilirsiniz. İstediğiniz bir anahtar kelime ile alarm oluşturabilirsiniz. Böylece ilgilendiğiniz alanlardaki hiçbir yeni içeriği kaçırmazsınız.

10. Google Etiket Yöneticisi

Google Etiket Yöneticisi ile web sitesi etiketlerinizi ve mobil uygulamalarınızı ne zaman isterseniz BT ekibinizin müdahalesine gerek kalmadan, kolayca ve ücretsiz olarak ekleyebilir ve güncelleyebilirsiniz. Kodu siteye bir kez yüklediğiniz zaman yaygın kullanılan pazarlama etiketlerini daha fazla güncellemeye ihtiyaç duymadan güncellersiniz.

Sonuç  

Yukarıda tanıttığımız 10 ücretsiz araç ile web sitenizi arama motorları için optimize edebilirsiniz. Bu Google SEO araçlarını kullanmanıza rağmen içeriğinizle ilgili emin olamadığınız kısımlar varsa iletişime geçebileceğiniz ve birlikte çalışabileceğiniz çok sayıda SEO şirketinden birine danışabilirsiniz.

CEVAPLA