Facebook’un Yeni Patenti Google’ın Reklam Gelirlerini Bitirebilir

Facebook çok şaşırtıcı bir sistemin patentini alarak, kendi sosyal ağ platformu dışında da reklam ve içerik (paid for news makaleler, marka videoları, native reklamcılığın her türlüsü) sunabilecek bir tür mega reklam platformu (ad exchange) kurmayı hedefliyor.

Patente baktığımızda, reklam platformunun reklamcıların verileri ile Facebook’un kendi sosyal verilerini harmanlayıp, istenilen bir profildeki kullanıcıları (örneğin 30’larında, çok yakın zamanda spor ayakkabı almış ve koşu hakkında makaleler okuyan kadınlar) bulabilmesi sağlanıyor.

Platform bundan sonra reklamcıya veya içerik sağlayıcıya platforma içeriklerini yerleştirmelerine izin veriyor. Bu içerik bir reklam, bir video, Facebook paylaşımı, haber makalesi, fotoğraf, oyun uygulaması gibi bir çok şey ve herhangi bir şey olabilir.

Facebook’un bu yeni reklam platformu daha sonra profili verilen kullanıcı sisteme dahil bir yayıncının sitesine girdiğinde (yayıncıdan kasıt gazete sitelerinden video içerik sitelerine, e-posta hizmet sağlayıcılarından diğer sosyal ağlara kadar) bu içerik kullanıcıya gösterilecek. Eğer iki farklı reklamcı aynı anda aynı profil grubuna reklam göstermek istiyorsa, patente göre, bu iki reklamcının gerçek zamanlı bir açık artırma rekabetine girmeleri ve eninde sonunda birinin kazanması ile, kazanan tarafın reklamları belirlenen hedef kitleye gösteriliyor. Daha fazla detaya girmeden önce (gireceğiz) şunu belirtmek gerek ki, Facebook sürekli patentler alıyor ve bunların yalnızca çok az bir kısmı gerçekleşiyor. Bu bahsettiğimiz son patent aslında 2014 Temmuz ayında alınmış başka bir başvurunun devamıyken, 2014 Temmuz patenti de 2011 Haziran ayındaki daha başka bir başvurunun devamı. 4 yıl Facebook gibi bir şirket için çok uzun bir süre ve patentte bahsedilen hedefleme teknolojilerinin çoğu aslında Facebook’un Custom Audiences aracına çok benziyor.

Business Insider bu konuda Facebook’tan yorum alabilmek için iletişime geçmiş ancak Facebook herhangi bir yorumda bulunmaktan kaçınmış.

Online reklam sektörü tamamen değişebilir

Eğer bu reklam platformu gerçekleşirse hem reklam teknolojileri endüstrisi hem de dijital yayıncılık dünyası için taşlar yerinden oynayabilir: Facebook’un verisinin eşi benzeri yok. Facebook sizin kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu ve neleri sevdiğinizi biliyor, çünkü bunları siz kendiniz söylüyorsunuz; tarayıcı geçmişinizi değerlendirerek tahminlerde bulunması gerekmiyor. Patente göre bu tarz bir hedefleme hem masaüstü hem de mobil cihazlarda aynı şekilde çalışabilir. Ve hem reklam hem de içerik sürerek, karma bir reklam / native reklam platformu rolü üstlenerek hem içerik ve reklam almak isteyen reklamcılara hem de siteleri ve uygulamaları üzerinden para kazanmak isteyen yayıncılara çok büyük oranda yardım edebilir.

Bu aynı zamanda Google için olabilecek belki de en kötü haberlerden biri. Yayıncılar böyle bir platform ile seve seve AdSense ve DoubleClick ürünlerinden vazgeçebilirler.

Aslında tüm endüstriye zarar verme potansiyeline de sahip. Outbrain, ContentClick, Taboola, nRelate gibi firmalar her ne kadar devasa firmalar olsalar da (örneğin Taboola’nın değerlemesi 1 milyar dolar), hiç birisi Facebook’un doğrulanmış verilerine sahip değiller. Bazı doğrulanmış verileri var, ancak bu veriler de kullanıcının tarayıcı geçmişinin araştırılmasına dayanıyor.

Sürecin nasıl gerçekleştiğine dair patent başvurusunun diagramı

facebook-diagram

Facebook zaten iki tane reklam platformuna sahip: FBX ve LiveRail. ancak FBX reklamcılara yalnızca Facebook’ta görünecek reklamları satın almalarını sağlıyor. LiveRail her ne kadar Facebook dışı olsa da, yalnızca video ve mobil uygulamalara reklam yerleştirebilmekle kısıtlı.
Patente göre bu potansiyel yeni reklam platformunun LiveRail’ın bir uzantısı mı olacağı veya kendi başına ayrı bir ürün mü olacağı belli değil. Her ne şekilde olursa olsun patent, sosyal tabanlı ve her platformda, her şekilde, hem reklam hem de içerik servis edebilen bir yapı sergiliyor. Bu gerçekten çok güçlü bir yapılanma.

CEVAPLA