Gerilla pazarlaması için gerekli 5 kural

Etkili pazarlama bilim ve sanat işidir. Bu işi doğru yaparsanız başarı grafiğinizin yukarıya tırmanışını zevkle izleyebilirsiniz.

Şirketler, iş yapmak ve para kazanmak için vardırlar. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda hizmetler ve ürünler ile bu yola çıkarlar. Bununla birlikte, bir de üretilen bir ürünün veya ortaya konulan bir hizmetin satılması için devreye giren ve insanları ihtiyaçları olduğuna ikna etmeye çalışan pazarlamacılar var. İşte bu noktada çoğu şirket başarısız olmaktadır.

Birkaç yıl önce Jay Conrad Levinson pazarlama üzerine çok popüler kitap serisi yazdı. Kitap, Gerilla Pazarlaması üzerine yazıldı. Kolay ve az maliyetli stratejilerle nasıl çok kar edilebileceği üzerine bilgiler veriyor kitabında Jay Conrad Levinson.

Levinson’a gore, gerilla pazarlamacıları devasa olan pazarlama bütçelerine bağımlı değildirler. Onlar daha çok hayal gücünün verdiği canlılık ile başarılı olabilirler. Gerilla pazarlamacıların ruhu, özü büyük hayalleri ve amaçları olan küçük şirketler, işletmeler ve onların küçük bütçelerindedir.

Başarılı gerilla pazarlamacıların kendilerine rehber edinmeleri gereken 5 güçlü kural:

10/30/60 kuralı

Pazarlama bütçenizin ne kadar küçük veya büyük olduğuna bakmadan bütçenizi parçalara ayırın. Pazarlama bütçenizin yüzde 10’unu müşteri profilinize uyup uymadığına bakmaksızın pazarlama evreninizde olan kişilerle konuşmaya ayırın. Bütçenizin yüzde 30’unu  profilinize uyan müşterileri ikna etmeye ayırın. Geriye kalan yüzde 60’i ise var olan müşterilerinize ayırın. Bu yöntem ile en az harcama karşılığında en çok kazanç sağlayabilirisiniz.

1/10/100 kuralı

Çalışanlarınızla kuracağınız iletişimde harcayacağınız 1 dolar, ticarete harcadığınıziçin harcadığınız 10 dolara, müşteriniz ile kurduğunuz iletişimin ise 100 doları ile eşdeğerdir. Bu yüzden çalışan ile kuracağınız iletişim çok önemlidir. Bu yöntem çalışanlarınızın, muhtemelel ve var olan müşterilerinize pazarlama mesajınızı en etkili şekilde iletmelerini sağlar. Bütün çalışanlarınızı şirketi, sattıkları ürünleri ve sunduları hizmeti en iyi şekilde tanımaları için eğitin. Böylece şirketin amacına en iyi şekilde hizmet edebilirler.

Üçe ayırma kuralı

Bütçenizin üçte birini online pazarlama için güzel bir websitesine ayırmalısınız. Üçün bir diğer parçasını ise sitenizin geleneksel mecralarda (outdoor, gazette vb.) reklamını yapmaya harcamalısınız. Son parçayı ise sitenizi güncellemeye, güçlendirmeye ve içerik oluşturmaya harcamalısınız.

İki katı kuralı

Doğrusunu söylemke gerekirse online mecralarda rekabet etmek size düşündüğünüzün 2 katına mal olur. Bunu bilerek harekete geçin.

Kural koyucuların kuralı

Kendi organizayonunuzun içinde pazarlama fonksiyonlarını başkalarına havale etmenize rağmen kendi içinizde hissettiğiniz tutku ve vizyonu havale edemezsiniz. Uzun sureli bir başarı sağlamak için şirketinizin pazarlama sürecini sürekli kılın ve takip edin.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA