Google-Apple savaşı otomobile sıçradı!

Apple, iPhone ve iOS işletim sistemiyle çalışan diğer cihazların araçlara entegre edilebilmesine olanak tanıyan çalışma yürüttüğünü açıklarken, BMW, Mercedes-Benz, General Motors ve Honda ile işbirliğine gitmişti. Buna hemen yanıt veren Google da, Alman lüks otomobil üreticisi Audi ile araç içi eğlence ve bilgi sistemleri konusunda işbirliğine gidiyor.

Google ve Audi’nin işbirliğiyle, özellikle bilgi sistemlerinde Google’ın Android yazılımının kullanılacağı belirtiliyor. Aynı şekilde bu işbirliğinin, Audi’ye, Google’ın üzerinde çalıştığı “kendi kendine gidebilen araç” sistemini adapte etme şansı da tanıyacağı belirtiliyor. Nitekim Audi, belirli durumlarda ve belirli sürelerde aracın kontrolünü devralan bir sistemin de tanıtımını yapmaya hazırlanıyor.

Her yıl milyonlarca aracın satıldığını, internet tabanlı yazılım ve servislere büyük fırsat doğduğunu belirten uzmanlar, “Otomobil yürüyen bir mobil cihaz olacak. Apple ile Google bunu gördü, teknolojilerini işbirlikleriyle bu alana yaymak istiyorlar” ifadesini kullanıyor.

Aralarında GM ve Audi’nin de bulunduğu bazı üreticiler, önümüzdeki yıllarda ürettikleri tüm modellerde kablosuz internet sunmayı hedefliyor. Ford, Microsoft’la geliştirdiği Sync’i kullanırken, bazı üreticiler de “Siri” desteğiyle araç içinde mail ve mesajların okunabildiği sistemler sunuyor.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA