Google Street View Türkiye nedir? Nasıl kullanılır

Google Streetview Türkiye özellikleri nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Google ile Türkiye’yi cadde cadde ve sokak sokak 3D olarak gezme imkanı olsa iyi olurdu diyenler hayli fazladır.

Arama motor devi Google’ın dünya çapında birçok ülkede kullanımda olan servisi Street View Türkiye’de de aktif oldu. Google’ın özel bir duyuru yapmadan kullanıma sunduğu yeni özellik sayesinde Türkiye’nin birçok ilinde sokaklarda interaktif bir şekilde gezilebiliyor.

Google’ın özel ekipmanlara sahip otomobil ya da bir kullanıcının sırtına takılan özel bir kamera sistemi ile hazırlanan görüntüler arasında İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi şehirlerden bölümler yer alıyor.

Bilgisayarda Google’ın Haritalar servisi üzerinden ulaşılabilen Street View, mobil cihazlarda ayrı bir uygulama olarak yer alıyor. Görüntülerin tamamında insan yüzleri, araç plakaları ve telefon numaraları gibi kişisel bilgiler gizleniyor.

google_streetview_haber

Tepki çekmişti

Google’ın Street View uygulaması dünyanın bazı ülkelerinde tepki çekmiş, bazı yerleşim merkezlerinde görüntü alan araçlar taşlanmış ya da bölgeye sokulmamıştı. Geçtiğimiz yıllarda Google’ın görüntüleme araçlarının geçtiği yerlerdeki şifresiz kablosuz ağlara girdiği ortaya çıkmış, firma bu durumun teknik bir hatadan kaynaklandığını açıklamıştı.

CEVAPLA