Google Trends’i Etkili Kullanma Yöntemleri

Türkiye de en çok kullanılan arama motorlarından biri olan Google, yapılan araştırmalara göre 2014’teki pazar payı %93 seviyelerindedir. Google birçok insan tarafından açılış sayfası olarak kullanılmakta olup, Chrome tarayıcının da en çok kullanılan tarayıcı olmasıda önemli bir faktör. Durum böyle olunca arama trendi denince en tutarlı veriler konusunda Google Trends’i baz alabiliriz.

Google Trends gün geçtikçe Türkiye tarafında daha anlamlı veriler vermekte ve gün geçtikçe kapsamını arttırmaktadır. Search, performans bazlı dijital pazarlama konusunda önemli yere sahip olduğu için Google Trends’te en önemli araçlardan biri haline geliyor. Google Trends’te aramalar, kişiler, coğrafi arama, Youtube trendleri, yükselen aramalar ve arama trend grafiği konusunda bilgiler veriliyor. Google-Trends-Dashboard

Tarihsel olarak sıralayarak birçok metriğe göre arama trendlerini görüntüleyebilirsiniz. Google Trends’te dönemselliği, anlık arama değişikliklerini ve rakip analizleri yapabilirsiniz.

Dönemsel Arama Hacimleri Anahtar kelimenin hangi tarihler arasında daha çok arandığını yada en popüler ayların neler olduğu analiz edilebilir. Dönemsel arama hacimlerinin kontrolü, arama motoru optimizasyonu veya arama motoru pazarlaması yapan kişiler için büyük bir önem sağlıyor. En önemlisi yıllık bütçe planı çıkartırken birebir baz alınacak konulardan biridir.

Donemsel-Arama-Hacimleri

Anlık Arama Değişiklikleri Anlık arama terimleri genellikle gündeme yönelik olaylardan yola çıkılarak yapılıyor. Bir dizi, toplumsal olay yada gündemi değiştirecek konular bazında araştırma yapılıyor. Belirlenen anahtar kelimelerle arama yapılarak etkisi ölçülebilir ve ne kadar süreyle etkili kalmaya devam edildiği analiz edilebilir.

Rakip Analizleri Google Trends rakip analizleri yaparken offline olarak yapılan reklamların hangi dönemlerde yapıldığını da kontrol etmek gerekiyor. Araştırması yapılan anahtar kelimeler, marka kelimeleri olduğu için ve offline reklamlar arama motorunda yapılan aramalarla doğrudan etki gösteriyor. Arama motoru pazarlaması için bütçe araştırması yaparken bu metrikleri göz önünde tutarak yıllık plan belirleyebilirisiniz.

rakip-analizleri

Özet olarak toparlayacak olursak arama motoru üzerinde araştırma yaparken Google Trends verilerine güvenip, yararlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken verileri anlamlı bir şekilde yorumlayıp doğru anahtar kelimeler üzerinde karşılaştırma yapabilmenizdir.

CEVAPLA