Googlebot'tan yerel ayara duyarlı tarama

Google SEO algoritmalarında yaptığı değişiklikler ile yerel ve lokal seo parametrelerini güncelledi.

Web sitenizde, ziyaretçinin algılanan ülkesine veya tercih edilen diline göre farklı içerik döndüren sayfalar (yerel ayara göre uyarlanan sayfalarınız) varsa Google, yerel ayara göre uyarlanan içeriğinizin tümünü için tarama, dizine ekleme veya sıralama işlemlerini yapamayabilir. Bunun nedeni, Googlebot tarayıcısının varsayılan IP adreslerinin ABD merkezli olarak görünmesidir. Ayrıca tarayıcı, HTTP isteklerini, istek üst bilgisinde Accept-Language ayarı olmadan gönderir.

Yerel ayara göre uyarlanan içeriğin taranması ve dizine eklenmesi amacıyla, dünya genelinde arama yapanlar için içeriğinizi daha iyi ortaya çıkaracak yerel ayara duyarlı taramayı kullanırız. Yerel ayara duyarlı tarama, Googlebot aşağıdaki yapılandırmaların biri veya her ikisiyle tarama yaptığında gerçekleşir:

  • Coğrafi olarak dağıtılmış tarama: Googlebot, ABD merkezli olarak görünen ve uzun süredir kullandığı IP adreslerine ek olarak, ABD dışında olduğu görünen IP adreslerini de kullanır.
  • Dile bağlı tarama: Googlebot, HTTP üst bilgisinde bir Accept-Language alanı ayarlı olarak tarama yapar.

Googlebot şu anda web sitenizin yerel ayara özel içerik sunup sunmadığını belirlemek için çeşitli sinyalleri ve ipuçlarını tanır:

  • Kullanıcının algılanan ülkesine göre aynı URL’de farklı içerik sunma (coğrafi konum)
  • HTTP isteği üst bilgisinde, kullanıcının tarayıcısı tarafından ayarlanan Accept-Language alanına göre aynı URL’de farklı içerik sunma
  • Belirli ülkelerden gelen isteklere erişimi tamamıyla engelleme

Coğrafi olarak dağıtılmış tarama

Her zaman önerdiğimiz gibi Googlebot belirli bir ülkeden geliyormuş gibi göründüğünde, Googlebot’a bu ülkeden gelen diğer herhangi bir kullanıcı gibi davranın. Diğer bir deyişle, ABD’de bulunan kullanıcıların içeriğinize erişmelerini engelleyip Avustralya’dan olan ziyaretçilerin görmesine izin veriyorsanız sunucunuzun, ABD’den geliyormuş gibi görünen bir Googlebot’u engellemesi, ancak Avustralya’dan geliyormuş gibi görünen bir Googlebot’un erişimine izin vermesi gerekir.

Googlebot, ABD’den geliyormuş gibi görünen belirli IP adreslerini kullanır. Coğrafi olarak dağıtılmış tarama sayesinde Googlebot artık başka ülkelerden (ör. Avustralya) geliyormuş gibi görünen IP adresleri kullanabilmektedir.

Siteniz içeriğini tarayıcıların HTTP üst bilgileri tarafından ayarlanan Accept-Language alanına dayalı olarak değiştiriyorsa Googlebot, farklı Accept-Language HTTP üst bilgileriyle içeriğinizi taramaya çalışmak için çeşitli sinyaller kullanır. Bu, Google’ın içeriğinizi sitenizin desteklediği farklı dillerde keşfetme, dizine ekleme ve sıralamaya koyma olasılığının daha fazla olması anlamına gelir.
PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA