Google'da “Adchoices Nedir?”

Google’da “Adchoices Nedir” diye aratınca gelen sonuçlara bir göz atınca bu konu hakkında yazmak zorunluluğu hissettim. Türkçe kaynaklar malesef çok yetersiz ve okuduğum bazı yazılardan sonra online reklamcılıkla ilgili tüm bildiklerimi unutma tehlikesiyle karşı karşıya kaldım.

AdChoices, DAA (Digital Advertising Alliance) tarafından yaratılan ve yönetilen,davranışsal hedeflemeye (behavioral targeting / behavioral advertising / interest-based advertising) karşı oluşturulmuş bir self-regulation (kendi kendini denetleme/düzenleme) programıdır.

(Davranışsal hedeflemenin ne demek olduğunu öğrenmek için buraya tıklayın.)

http://www.aboutads.info ve http://www.youradchoices.com adreslerinde de görebileceğiniz gibi amaç davranışsal hedefleme yaparak reklam yayını yapan şirketlerin kendi kendilerini regüle etmelerini sağlamak, diğer yandan kullanıcılara davranışsal hedeflemeden kaçma (opt-out) opsiyonu sunmaktır.

dijital_reklam_yatirimlari

Sizin “davranışlarınızı” hangi şirketlerin takip ettiğini merak ediyor musunuz? Şu adrese gidin lütfen: http://www.aboutads.info/choices/. Dilerseniz bu adresten sizi takip amaçlı bilgisayarınıza yerleştirilmiş çerezlerden (cookie) de kurtulabilirsiniz.

Son bir bilgi olarak; DAA, oldukça büyük organizasyonlar tarafından (AAAA, AAF, ANA, IAB, NAI vs. gibi) ortak başlatılmış bir konsorsiyumdur ve online reklamcılıkta kullanıcıların yaşadığı sorunları dışarıdan müdahaleye gerek kalmadan çözmeyi hedefler.

Bu konu biraz daha aydınlanmıştır diye umuyorum.

CEVAPLA