Habere Mükemmel Başlık Atmanın Yolları

Bir haber metninde ya da bir blog yazısında habere başlık atarken ya da en iyi sonucu almak için bu yöntemleri dikkate almanızı öneririz.

Blog içeriği ve tasarım elbette paylaşımı artıran etkenlerdir. Yine de insanları paylaşmak için ikna etmek için mükemmel bir başlığa ihtiyacınız var. Başlık hedef kitlenizin karşısına çıkan ilk şeydir. İnsanlar arama sonuçlarında ilk önce başlığınızı görür. Bütün içerik bu başlık etrafında döner.

Sitenize trafik çekmeyi sağlayacak başlığı bulmak için yapabileceğiniz çok şey var.

Başlığınız için etkileyici bir giriş için fikir bulmak her zaman çok kolay olmayabilir. İşe başlarken tamamen kaynağa odaklanırsanız bütün içeriği özetleyecek bir başlık bulmanın ne kadar zor olduğunu fark etmeniz uzun zaman alabilir.


Bir başlığı mükemmel yapan nedir?

Aşağıdaki dokunuşlarla link tıklama oranınızı ciddi şekilde artırabilirsiniz.

  • 6-8 kelimeden oluşan başlıklar diğerlerine göre %21 daha iyi sonuç verir.
  • Tire ya da kolon kullanmak %9 oranda daha fazla dikkat çekmenizi sağlar.
  • Küçük resimler ve imajlar %27 daha fazla tıklanır. Bu nedenle tüm platformlarda kullanmanızı tavsiye ederiz.
  •  Liste formatındaki içerikler daha iyi sonuç verir. Çift sayılarla kıyaslandığında tek sayıdaysa %20 daha çok tıklanır.
  • Soru işaretiyle biten başlıklar kullanın. Direkt okuyucuyu hedef alan sorular en iyi sonuçlara ulaşır.
  • Hiçbir noktalama işaretinin kullanılmadığı başlıklara göre sonunda üç tane ünlem olan (!!!) başlıkların tıklanma oranı yüksektir. Yine de bunu çok sık kullanırsanız inandırıcılığınızı kaybedebilirsiniz.

Bloglarda neler oluyor?

Başarılı blogların başlıklarına göz attığımızda şu taktiklerin sıkça kullanıldığını görüyoruz:

1. Şiddeti hatırlatan kelimeler: Korku, savaş, karanlık gibi kelimeler sıkça kullanılıyor. Şiddet ifade eden dilin daha fazla ilgi çektiği görülüyor. İçeriğiniz şiddetle alakalı olmasa da sonuç değişmiyor.

2. Negatif ifadeler: Asla, hayır, dur, en kötü gibi ifadeler içeriğin performansını diğerlerine göre yarı yarıya artırıyor. İnsan psikolojisi kötü duruma düşmekten kaçındığı için neleri yapmaması gerektiğini merak ediyor.

3. Sayı kullanımı: Yalnızca liste formatlı içerikler için değil, herhangi bir yazının sayı içeren başlık kullanımı inandırıcılığı artırıyor. Çok büyük sayılar daha büyük etki yaratıyor. Bu nedenle sayıları yazıyla değil rakamla yazmanızı tavsiye ederiz.

4. Yol göstericiler: “Yeni başlayanlara rehber”, “Kendi kendine öğren” gibi yol gösterici başlıklar tıklanma oranını artırıyor.

5. Dev markalar ve güncel konular:  İçeriğiniz tamamen bu marka ya konuyla alakalı olmasa bile başlıkta dev markalara ya da güncel konulara yer vererek hedef kitlenizin ilgisini çekebilirsiniz.

6. İlgi çeken kelimeler: Herhangi bir gruba dahil olmasa da ilgi çeken kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Bu kelimeler arasında öne çıkanları şöyle sıralayabiliriz; akıllı, şaşırtıcı, bilimsel, tarihi, dev, büyük, önemli. Ayrıca duygulara hitap eden kelimler de ilgi çekiyor.

7. Eyleme çağrı: Okuyucuya ne yapacağını söyleyen, onu yönlendiren başlıklar dikkat çeker. Bu nedenle başlıklarınızda eyleme çağrı (call to action) kullanın.

8. Net ifadeler: Okuyucuda merak uyandırmaya çalışırken kafasını karıştırmadığınızdan emin olun. Olabildiğince sade ve net bir dil kullanın.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA