Hamile olduğunuzu belirten ipuçları nelerdir?

Hamile olup olmadığınızı merak ediyorsanız, vücudunuzun verdiği bazı belirtilere dikkat edin. Hamile kaldığınız andan itibaren salgılanan hormonlar, hamileliğinizin herhangi bir gebelik testi ile saptanabilecek aşamaya gelmesinden dahi önce bazı belirtiler yaşamanıza neden olabilir!

Elbette meme hassasiyeti ya da şişkinlik gibi belirtilerin çoğunu tam da normal adet gününüze yakın zamanlarda yaşayacağınızdan, bu belirtilerin adet belirtileri mi yoksa hamilelik belirtileri mi olduğunu kesin olarak anlamanız kolay olmayabilir. Yine de adet gününüz geldiği halde adet olmadıysanız ve aşağıdaki belirtilerden bazılarını yaşıyorsanız test çubuğundaki noktaların pembeleşme olasılığı çok yüksek demektir!

1.Memelerde hassasiyet Meme dokusunun hormon duyarlılığı çok yüksek olduğundan bu şikayet oldukça yaygın görülür. Yumurtanın döllenmesinin ardından progesteron ve hCG hormonlarının salgılanması ile kan hacmi artmaya başlar ve bu da memelerin şişkinleşmesine ve her zamankinden daha ağır hissedilmesine neden olur.

2.Kramplar Adet olurken ya da adet olmak üzereyken hissettiklerinize benzer kramplar hissedebilirsiniz ancak hamile olmanız durumunda bu krampları implantasyon yani döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunması süreci tetikler. Bu süreçte gelecek dokuz ay içerisinde meydana gelecek genişlemeye hazırlanmak üzere uterus (rahim) hafifçe gerilir ve bu da kramp hissine neden olur.

3.Lekelenme Pek çok kadın adet günü civarında meydana gelen hafif kanamanın adet olduğu yanılgısına kapılır (üstüne görme) oysa hamile kadınların yaklaşık %25’inde implantasyon sırasında hafif bir kanama görülür. Dolayısıyla adetinizin olağandışı ölçüde kısa sürdüğü ya da her zamankinden belirgin biçimde farklı olduğu hissine kapılmanız durumunda bir gebelik testi yapmanız en doğrusu olacaktır.

4.Yorgunluk Sıradan bir yorgunluktan ziyade en basit günlük aktiviteleri bile yapacak hali bulamıyorsanız, enerjiniz rahminizdeki küçük canlı tarafından tüketiliyor olabilir! Hamileliğin döllenmeden 2 hafta sonra gibi erken aşamasında dahi bebek annenin kalorilerini kullanmaya başlar ve bu da enerji kaynaklarının hızla tükenmesine yol açar.

5.Meme Başlarında Koyulaşma Meme başlarınız daha farklı bir görünüm mü aldı? Hamilelik hormonları meme başlarına rengini veren melanosit hücrelerinin aktivitesini etkileyebilir. Ancak esmer tenli kadınlar meme başının rengindeki koyulaşmayı hamileliğin daha ileri zamanlarında fark edebilirler.

6.Bulantı Kadınların yaklaşık %85’ini etkileyen tam hamilelik bulantılarının başlamasına henüz birkaç hafta olsa da, bazı kadınlar bu dönemde özellikle araç tutması şeklinde hafif bulantılar hissedebilirler.

7. Şişkinlik Dar kot pantolonlarınızın düğmesini ilikleyemez mi oldunuz? Artan progesteron düzeyleri sindirim sisteminin yavaşlamasına ve karnınızı her zamankinden daha şişkin hissetmenize neden olabilir. Regl dönemlerinde de bu tarz şişkinlik görülebilse de, adetin başlaması ile birlikte şişkinlik kaybolur. Eğer şişkinliğiniz geçmiyorsa ve adetiniz de gelmediyse test çubuğundaki noktaların pembeye dönüşme olasılığı yüksektir.

8.Sık idrara çıkma Sık idrara çıkma hamilelik nedeniyle böbreklerin sıvıyı çok daha hızlı boşaltma ihtiyacından kaynaklanabilir. Hamileliğin son zamanlarında da sık idrara çıkma ihtiyacı görülse de bu daha çok büyüyen uterusun mesaneye baskı yapmasından kaynaklanır.

9.Aşerme Bu aşamada yorgun düşen vücudunuzun enerji gereksinimi artacağından, metabolizmaya kolayca aktarılan ve enerji düzeyini yükselten karbonhidratları gıdaları canınız çekebilir.

10. Baş ağrıları Hamileliğin ilk haftalarında artan kan hacmi hafif tansiyon tipi baş ağrılarına yol açabilir ancak vücudunuz artan hormon düzeylerine uyum sağladıktan sonra bu baş ağrıları kaybolabilir.

11. Kabızlık Hamilelik hormonlarının sindirim sisteminin yavaşlatması nedeniyle yediklerinizin bağırsaklardan geçmesi yavaşlayabilir. Bu sorun hamileliğin ilerleyen zamanlarında ne yazık ki daha da şiddetlenebilecektir.

12. Ruh durumunda çalkantılar hCG hormonunun artması ile birlikte oluşan aşırı yorgunluk hissi ruh durumunun daha da çalkantılı bir hal almasına neden olabilir. Baş ağrıları, şişkinlik, kabızlık ve meme ağrısı da bu duruma katkı yapabilir.

13. Bazal vücut ısısı
Genellikle yumurtlama zamanını saptamak üzere bazal vücut ısısı ölçümü (sabah uyanır uyanmaz özel bir termometre ile ağızdan vücut ısısının ölçülmesi) yapılır. Yumurtanın salınması ile birlikte bazal vücut ısısı genellikle normal zamana göre yarım derece yükselir ve adet başlayana kadar da bu düzeyde kalır. Dolayısıyla hamile kalma çalışmaları nedeniyle sabahları bazal vücut ısınızı ölçüyorsanız ve iki haftadır yarım derece yükselişin düşmediğini fark ettiyseniz bebeğinizin yolda olma olasılığı yüksektir.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA