Hangi ales kitabını almalıyım

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, kısa adıyla ALES Yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi gibi kademeler girebilmek için girilen sınavdır. Her sınavda olduğu gibi ALES sınavında da en yüksek puanı alan kişi giriş hakkında önceliği eldeder. Ales sınavı sadece kurumlara girmek için değil, yurt dışında eğitim alacak öğrencilerin burs alıp alamayacağı konusun da da önemli bir etkendir. Başvuru yaptığınız herhangi bir üniversite sizden ALES sınav sonuç belgesini isteyecektir. Yılda ortalama 250 bin kişinin girdiği ALES sınavında yüksek puan alarak diğer öğrencilerden bir adım öne geçmenin yolu doğru ve düzenli bir çalışma programıdır. ALES sınavına girecek kişilerin en çok sorduğu soruların başında ALES sınavına hangi kitapla hazırlanmalıyım geliyor. Peki ALES sınavına hazırlanırken hangi kitaplardan yararlanmalıyım? sizler için araştırdık…

ALES, yüksek öğretim kurumlarında görev almak isteyen ve yurt dışınında eğitim almak isteyenler için en önemli sınavlardan birisidir. Sınavda Sayısal 1 ve Sayısal 2 bölümlerinde 40’ar, Sözel 1 ve Sözel 2 bölümde 40’ar soru olmak üzere toplam 160 sorudan vardır.

ales hesaplama

Yukardaki tablodan verilen bilgi ve formül ile ALES puanları hesaplanır.

ALES için en iyi kaynak kitapları hangisidir?

ALES için bir çok yayın organı kitap çıkarmıştır.Bu yayınların başında ve en çok tercih edilen yayınlar; Yediiklim, İrem, Pegen, Güvender‘dir.

ALES’E hazırlanmak için kitap kadar çalışma sistemi de önemlidir. Özellikle ALES’e hazırlananların önemli bir kısmı bir işte çalışırken bu sınava girenlerden oluşmaktadır. Durum böyle olunca çalışma sistemi oturtmak bir o kadar zorlaşıyor. Böyle bir durumda da genelde sınava bir ay kala hazırlıklar başlıyor. Bu da doğal olarak sınav başırısızlığını tetikliyor.

NOT : Unutulmaması gereken en önemli şey bir sınava yoğun değil, düzenli çalışmak başarı getirir…

CEVAPLA