Hangi Amortisör Daha İyi?

amortisor

Amortisör, araçların çalışması sırasında ve hareket sırasında meydana gelebilecek sarsıntıları minimum seviyeye indiren malzemedir. Lastikleri yol üzerinde tutmakta amortisörün başlıca görevidir. Gazla ve yağla çalışan amortisör hareket yönünün tersi istikametinde güç göstererek enerjiyi ısıya çevirerek titreşim ve sarsıntının en az hissedilmesini sağlar.

Yaprak yaylardan oluşan amortisör araç içerisindekilere rahat ve hızlı bir seyahat imkanı sunar. Daha önce belirttiğimiz gibi çalışma prensibi bakımından iki türlü amortisör vardır. Gaz ile çalışan amortisörler ve yağ ile çalışan amortisör. Bu iki çalışma prensibi araç ve yolcular için sunduğu farklı belirtiler içerir. Tabi ki araç için bu kadar önemli olan parçanın pazar ağı da bir o kadar geniştir. Sizler için bir araştırma yaptık. Gaz ile çalışan amortisörün artıları eksileri nelerdir? Yağ ile çalışan amortisörün artıları eksileri nelerdir? Amortisör piyasasının lider markaları hangisidir? Amortisörünüzde arıza olduğunu nasıl anlarsınız?

Gaz İle Çalışan Amortisörler

Genellikle ağır tonajlı araçlarda kullanılan, fakat günümüz de yağlılara göre daha çok tercih edilen gazlı amortisör daha yumuşak bir sistemle çalışır. Daha iyi yol tutuşuna sahip olan gazlı amortisörler konfor konusunda yağlı amortisöre göre bir adım öndedir. Ağır vasıtalar ve yük taşıyanlar için daha ideal olan gazlı amortisör performans bakımından da daha başarılıdır.

Yağ İle Çalışan Amortisörler

Etki tepki süresi daha kısa olan yağlı amortisörler sert virajlarda yol tutuşu çok başarılıdır. Yol tutuşu daha iyi olan bu amortisör türü çukurlara ve engebeye girişlerde daha hızlı tepki verdiği için aracı yolda tutma konusunda daha başarılıdır.

Tavsiye Ettiğimiz Amortisör Markaları

Amortisör markaları arasında en iyiler sıralaması ise şöyledir; Monroe, Boge, Sachs ve Bilstein‘dir.

Amortisörünüzde Arıza Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Eğer amortisörünüzde bir sorun varsa; aracınızın yol tutuşu zayıflar, bu da yolda savrulmalara neden olur. Yolda gidişi sertleşir, kasislerde ve çukurlarda aracınızdan sesler gelir. En küçük çukur veya tümsekte yaylanma olur. Bahsettiğimiz bu detaylar sizin arabanızda var ise amortisörlerinizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

Sizi yolda tutmak gibi önemli bir görevi olan amortisörlerinizi her bakımda kontrol ettirmeyi unutmayın…

CEVAPLA