Hangi apartmanlar risk analizi yaptıracak

Apartmanlar artık neredeyse bir iş kapısı haline geldi. Özellikle birden fazla apartmanın ve yüzlerce dairenin bir arada yer aldığı siteler onlarca kişiye istihdam sağlıyor. Hal böyle olunca meclisten 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu onaylandı. Risk analizi yaptırmayan site ve apartmanlar ceza ödemek zorunda kalabilir. Peki Risk analizi yaptırması gereken apartmanlar hangileri? Risk analizi nasıl yapılır?

Özellikle büyük şehirlerde karşımıza çıkan devasa apartmanlar neredeyse bir işletme gibi çalışmaktadır. Site müdürü, muhasebeci, spor hocası, güvenlik görevlisi, kat görevlisi, temizlik görevlisi, teknik personel vb. bir çok kişi bir site için ev sahiplerine hizmet etmektedir. Bu kadar çok kişinin bir yerde çalışması da doğal olarak iş güvenliği riskini arttırmaktadır. Böyle büyük bir yerleşkenin içerden ve dışardan gelebilecek zararlara karşı TBMM 1 Ocak 2013 tarihinde 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yasalaştırdı.

Peki bu kanun amacı ne?

MADDE 1, Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi bu kanun çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlamaktadır.

Risk analizi nasıl ve kim tarafından yapılacak?

Mülk sahibi yada sahipleri, eğer varsa site müdürü bulundukları mülk ve mülkde çalışanlara içerden, dışardan gelebilecek olumsuzlukları tespit ederek, gerekli önlemleri alması gerekir. Alınan önlemler 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde olmak zorundadır. Risk değerlendirmesi yapan şirketlere yapılması durumunda ortalama; 2000 TL’ye yapılmaktadır. Olası bir denetlemede ortaya çıkacak kanuna aykırı durumda, 56 bin 595 Türk Lirası’na kadar para cezası verilebilir.

Risk analizini hangi apartmanlar yaptırmalıdır?

Bünyasinde site müdürü, muhasebeci, spor hocası, güvenlik görevlisi, kat görevlisi, temizlik görevlisi, teknik personel vb. eleman çalıştıran apartman ve siteler için 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu geçerlidir. Riski olmayan yerleşim yerleri ise;

· Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri..

· Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri..

· Çalışanı olmayan müstakil ev ve kişiye ait apartmanlar..

· Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar..

· Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan iş yurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri, kapsamında olan işyerlerinde yapılmayacak.

CEVAPLA