Hangi Aspiratör, Aspiratör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Aspiratör, hemen hemen her mutfakta yerini aldı. Özellikle balık, et gibi mutfağı kokuya boğan bir yemek yaptığınızda bu kötü kokuları çeken alet, ev ahalisinin dahası komşularınızın rahat nefes alması sağlamaktadır. Aslında her evde olmasına karşın ne marka yada nasıl özellikte bir Aspiratörünüzn olduğu pek önem arzetmiyor bir çoklarımıza. Genellikle mutfağa yakışmasında başka bir özelliğine bakılmayan bu ev aleti, incelediğimizde pekte kolay karar verilebilecek türden olmadığı anlaşılıyor. Bizde sizler için araştırdık. Hangi Aspiratör almalıyım? Aspiratör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler? Ve daha fazlası…

1900’lü yıllarda icat edilen Aspiratör 2000’li yılların sonlarına doğru ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Günümüze gelindiğinde ise mutfağında Aspiratör olmayan ev kalmadı. Yemek kokularını evinizden yok eden bu alet bu kadar önemli bir işleve yarasa da, aslında alınırken yada mutfağnızdayken pek yüzüne bakmadığımızı fark ettik. Peki konu bu kadar basit mi? mutfağınıza uyan her aspiratör sizin için yeterli mi? aslında sorunun cevabı basit, tabiki hayır. Konuyu biraz incelediğinizde ve farklılıkları gördüğünüzde aslında Aspiratör almanın bu kadar basit olmaması gerektiğinin farkına varacaksınız…

Hangi Aspiratör Almalıyım?

Aspiratörler, tek motorlu, çift motorlu, bacalı ve bacasız olarak ayrılmaktadır.

Tek Motorlu Aspiratörler

Fiyat bakımından diğerlerine göre biraz daha düşüktür. Dışardan bakıldığında bir aspiratörün tek motorlu mu? çift motorlu mu? olduğunu bilmek işin ehli değilseniz çok zor. Piyasada ki en ucuz aspiratörler tek motorlulardır. Bununla da çözemediyseniz, aspiratörlerün filtresini kaldırdığınızda tek ve biraz büyük motor çıkmışsa bu tek motorlu bir aspiratördür. Tek motorlu aspiratörlerin dez avantajı tabiki çekiş gücünün azlığıdır. Yanlızca mutfağında süs olarak görmek isteyenler için tavsiye edilecek bir üründür.

tek motorlu aspiratör

Çift Motorlu Aspiratörler

En çok kullanılan Aspiratör çeşitidir. Çift motorla hava çeken aspiratör zorlanmadan 300 m3 havayı emer. Bu tip aspiratörlerde markalara ve özelliklerine göre çekiş oranı artabilmektedir. Çalışma prensibine göre iki farklı seçenek sunan Aspiratörler, ayrıca bacalı ve bacasız olmak üzere çektiği havayı nasıl eriteceği konusunda da ikiye ayrılmaktadır. Bacalı aspiratörler çoğunlukla tercih edilendir. Aldığı kokulu havayı baca yardımıyla dışarı atmaktadır. Bacasız aspiratör ise karbon filtre yardımıyla kokulu havayı emer ve havayı temizler. Fakat karbon filtre fiyatlarınıda gözden geçirmenizde fayda var.

cift motorlu aspiratör

Özellikleri bakımında kısımlara ayrılan aspiratörleri öğrendikten sonra geriye mutfağınıza yakışanı bulmaya geldi. Burda da seçenekler var tabiki son zamanların modası inox teknolojisi beyaz renklere göre biraz daha pahalı satılmaktadır. Güzel görünüm ve paslanmazlık konusunda beyazlara göre biraz daha avantajlı olan inox teknolojisinin dezavantajları ise, parmak izi burakması ve inox özelliğinin belli bir zaman sonra kaybolması.

Önde Gelen Aspiratör Markaları Nelerdir?

Mekappa, Elica, Arnica, Bosch, Termikel

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA