Hangi atiklarin geri dönüşümü vardır?

Gün geçtikçe tüketimin bir hayli arttığı dünyamızda geri dönüşüm atıkları bir hayli değer kazanmış durumda. Çok uzun süredir dünya genelinde yapılan çalışmalarda, geri dönüşüm için büyük sanayiler ve atık dönüşüm merkezleri kuruldu; hatta kurulmaya devam ediyor. Geri dönüşüm için kullanılabilecek maddeler sınırlıdır. Malesef ki her maddenin geri dönüşümü olmuyor. Peki hangi madde atıklarını geri dönüşüme gönderilebiliyoruz? Hangi maddelerden yüzde yüz geri dönüşüm sağlanabiliyor? İşte bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Öncelikle geri dönüşüm atıkları için kullanılabilecek maddelerin listesine bakalım ve daha sonra bu maddeleri tek tek inceleyelim. Geri dönüşüm için kullanılabilecek maddeler; Kağıt, Cam, Yazıcı Tonerleri, Plastik, Alüminyum, Piller, Motor Yağı, Otomobil Aküleri.

1- Kağıt

Türkiye’deki kağıt üretimlerinin bir çoğu, hazır ithal selüloz, saman ve atık kağıttan faydanılarak yapılmaktadır. Kağıt atıklarının öneminin fazla olduğu kağıt imalatları için özellikle Belediyelerin yoğun bir çalışması olmaktadır. Ama Belediyenin çalışmaları tek başına yeterli olmayacağı için bazı sosyal amaçlı çalışan derneklerin belli oranda bu geri dönüşüm için çalışmaları halen devam etmektedir.

Unutmamalıyız ki Türkiye’de kağıt üretimi ile orman ağaçlarının gelişimi paralel olarak gitmemektedir. Bu da kağıt atıklarının geri dönüşüm için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 1 tonluk kağıt üretimi için üç metre küp ağaç gerektiğini düşünürsek, kağıt atıklarının ne kadar önemli olduğu sanırım daha iyi anlayabiliriz.

2- Cam

Cam’da kağıt gibi yeniden kullanılabilen bir materyal olduğu için geri dönüşüm atıkları içinde önemli bir yer edinmiştir. Kullanılmış cam atıklarının tekrar cam yapımı için kullanılması, sıfırdan cam yapılmasında kullanılan enerjiden daha az bir enerji ile üretildiği için tasarruf sağlar. Bu sepeble sorumluluk sahibi olarak, cam atıklarını ve kullanılmayan kavanozları biriktirip cam geri dönüşüm merkezlerine ulaştırmalıyız.

NOT : Unutmayınız; kavanoz atıklarını kapaklarını çıkararak cam geri dönüşüm kutularına atmalıyız.

3- Yazıcı Tonerleri

Bitmiş yazıcı tonerleri iki türden kullanıma müsaittir. Birincisi boş tonerlerin yeniden üretilmeden, doldurulup tekrar piyasaya sürülmesi. İkincisi ise toner parçalarının gerek aynı iş için, gerek farklı üretimler için parçalarının tekrar kullanılabilmesi.

4- Plastik

Plastik geri dönüşüm sanayisinde, geri dönüşümleri kolaylaştırmak için iki farklı kodlama sistemi geliştirilmiştir. Bu kodlama sistemleri plastik şişelerin altında kullanıldığı için geri dönüşüm esnasında ciddi anlamda hızlanma ve yarar sağlamaktadır. İki farklı plastik şise türü vardır ve bunlar;

Plastik Süt Kutuları: Bu kutuların üretimi esnasında hammadde olarak yüksek oranda poliethilen-HDPE kullanılıyor ve şişelerin altında ‘2’ rakamı ile birlikte ‘HDPE’ kodu yer alıyor.

Plastik Soda Şişeleri: Soda ve Kola şişeleri olarak kullanılan bu ürünlerde hammadde olarak poliethilen kullanılıyor. Bunların adı PET şişe olarak geçmektedir. Bu pet şişelerin geri dönüşüm oranı %30 olduğundan diğer plastik şişe dönüşümlerine göre az bir orandadır. Yaşamsal alanlarımızda özellikle mutfaklarımızdaki plastik çöp konteyneri, uyku tulumu yalıtkanları, alet kutuları ve pek çok ürün PET şişe atıkları ile elde edilmektedir.

5- Alüminyum

En değerli geri dönüşüm materyali Alüminyum’dur. Alüminyum kutularından çok ciddi oranlarda tasarruf elde edilebilmektedir. Bir madeni kutunun Alüminyum olup olmamasını anlamak için mıktanıs kullanmak yeterli olacaktır. Mıktanıs kutuya yapışmıyorsa; Alüminyum olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz.

NOT: Alüminyum kutuları geri dönüşüm kutularına atmadan önce şu iki hususa önem vermeliyiz. Birincisi yer kaplamaması için ezmek. İkincisi ise böceklerin kutuları sarmaması için iyice çalkalandıktan sonra atılması.

6- Piller

Birçok elektronik eşyalarda pil kullanımı mevcuttur. Pil üretimlerinde yüksek miktarda ağır metal (civa, kadmiyum vb.) kullanıldığı için doğaya atılan bu atıkların ciddi anlamda zararı vardır. Bu sebeple pilleri mutlaka biriktirip pil dönüşüm kutularına atmalıyız. Özellikle son dönemlerde tüm kamusal alanlara pil dönüşüm kutularının konulması ciddi bir pil geri dönüşüm alanı oluşturmaktadır.

7- Motor Yağı

Motor-makina yağlarını kanalizasyona, toprağa yada akar su alanlarına atmak içtiğimiz suyun temizliğini tehlikeye sokmaktadır. Fakat bilinmelidirki motor-makina yağları kullanıldıktan sonra geri dönüşüme sokulabilir ve bu doğrultuda yakıt yada tekrar makina-motor yağı olarak kullanılabilir. Bunun için bize düşen görev, kullanılan motor-makina yağlarını muhafaza edebileceğimiz şişelere koyarak bu yağları geri dönüşüm olarak alan otomobil tamirhanelerine vermemiz olacaktır.

8- Otomobil Aküleri

Otomobil akülerinizi bittiğinde geri iade ederek yenilerini alabilir yahut geri dönüşüm merkezlerine iade ederek yeniden akü üretilmesine ciddi anlamda katkı sağlayabilirsiniz.

CEVAPLA