Hangi besin maddeleri hangi besinler gruplarında bulunur?

Çağımızın en önemli sorunlarından birisi, sağlıksız beslenme. Buna bağlı olarak obezite ve vücudun bağışıklık sistemenin zayıflaması neticesinde hızlı ve sürekli hastalanma. Her geçen gün yaygınlaşan obezite karşısında sık sık başvurulan diyetisyenlerin, hastalarına verdikleri diyetlerde yiyeceklerin besin ve kalori değerleri dikkate alınarak bir liste yapılmaktadır. Gün içerisinde yediğimiz yiyeceklerin besin ve kalori değerleri nelerdir? Hangi besin maddeleri hangi besinler gruplarında bulunur? Hangi vitaminlerin, vücuda ne faydası var. Bunları sizin için araştırdık…

A, B, C, D, E, vücudumuzun muhtaç olduğu vitaminlerin isimleridir. Birinin eksikliği vücudun dengesini bozarak hastalıklara neden olur. İşte vitaminler ve vücuda faydası;

A Vitamini: Büyüme ve gelişmeyi düzenler, zayıf ışıkta görebilmeyi sağlar. Yeşil sebzelerde, havuçta, balık etinde, karaciğerde, yumurta ve sütte bulunur.

B Vitamini: Kalp ve sinirlerin düzenli görev yapmasından sorumludur. Buğday, pirinç gibi tahıllarla karaciğerde bulunur.

C Vitamini: Diş etlerinin sağlıklı olmasına yardım eder. Vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Yeşil sebzelerde, portakal ve limonda bulunur.

D Vitamini: Kemik gelişimini düzenler, dişlerin sağlam ve kuvvetli olmasına yardım eder. Balık yağında, yumurta sarısında ve karaciğerde bulunur.

E Vitamini: Çok güçlü bir antioksidandır. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. E vitaminini alacağımız besinler ise şöyledir; buğday tohumu yağı, mısır ve soya bitkisel yağları, ayçicek yağı, badem, fıstık ve fındıkta bol miktarda E Vitamini mevcuttur.

Vücudumuzun bir diğer ihtiyacıda proteinlerdir. Vücudun yenilenmesini ve hasarlı bölgelerin onarımında önemli rol oynar. İçerisinde en çok protein bulundutan besinler, süt, yumurta, peynir, kırmızı et, beyaz et, kuru yemişlerdir.

Belki de en çok dikkat edilen konu, kalori sayısı günlük hesaplamalar yapılarak kişiye göre alması gereken miktarın belirlenmesidir. Kalori, yediğimiz yiyeceklerin vücudda yakılması sonucu ortaya, çıkan enerjidir. Özelikle diyetisyenler tarafından hesaplanan ve ona göre diyet programı verilen kalori miktarı kişinin yaşı, kilosu gibi etkenlere göre değişir.

Bu kadar çok hazır yiyeceğin ve hormonlu gıdaların ortaya çıktığı günümüzde sağlıklı beslenmek bir okadar zorlaştı. Ve bu konuda yapmamız gereken bilinçli ve güvenilir yiyecekler yemeğe dikkat etmektir. İnsan vücudu güçlüdür. Kolay kolay teslim olmaz. Bazı vücudsal sorunlarda aniden tepki vermez. Örneğin sağlıksız bir yiyecek yediğinizde vücut anında tepki vermez, belkide vücut bunu karşılayacak hiç bir sorunlada karşılaşmayacaktır. Böyle bir durumda yenilen o yiyeceğin sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Ama ilerde bir sorun olarak karşımıza gelmeyeceği anlamına da gelmez.

Sağlıklı yaşamak, yaşlanmak için sağlıklı beslenmeliyiz…

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA