Hangi bireysel emeklilik? İşte karşılaştırmalı cevabı

En iyi “bireysel emeklilik” (BES) şirketi ya da bankası seçmek için hangisinin daha iyi olduğu ile ilgili bu en son araştırma haberimizi okumadan karar vermeyin.

Özel hizmetlerle katılımcı sayısını artırmaya çalışan bireysel emeklilik şirketleri boşanma danışmanlığından ücretsiz ambulansa, asistans hizmetlerinden yayınevlerinden indirimli kitap alımına kadar çeşitli avantajlar sunuyor . Türkiye’de 7 yıllık tarihi olan bireysel emeklilik sistemi bugün 2 milyon 337 bin katılımcıya ve 12.243 milyon TL’lik fon büyüklüğüne ulaştı. Henüz emekleme aşamasında olan sistemi kendi lehlerine genişletmek için emeklilik planlarına ek hizmetler de veriyor. Toplam yedi bireysel emeklilik şirketinin sunduğu en yaygın ek hizmetler arasında acil ambulans ve sağlık kuruluşlarından indirim fırsatları geliyor. Ancak bazı emeklilik planlarının katılımcıları katkı payı ödeme güvencesinden mali ve hukuki danışmanlığa yayınevlerinden yüzde 40’a varan indirimlerle kitap alımından asistans hizmetlerine kadar bir dizi avantajdan faydalanabiliyorlar. Akıllı Yaşam’ın ilk sayısında hangi bireysel emeklilik şirketinin, hangi emeklilik planıyla, hangi özel avantajları sunduğunu araştırdık… Çünkü bireysel emeklilik sistemi her ne kadar para biriktirme sistemi olsa da size sunulan ek hizmetler alternatif faydalar sağlamak mümkün.


 ALLİANZ EMEKLİLİK

Allianz Emeklilik, dört farklı emeklilik planı kapsamında katılımcılarına katkı payı ödeme güvencesi, anlaşmalı sağlık kurumlarında indirim ve medikal asistans hizmetleri sunuyor. Üç yıl boyunca devam eden bu imkanlardan düzenli katkı payı ödeyen ve sözleşmenin yürürlüğe girdiği tarihte 18 ile 62 yaşları arasında olan tüm katılımcılar faydalanabiliyorlar. Katkı payı ödeme güvencesi kapsamında, katılımcı kaza sonucu daimi maluliyet, tehlikeli hastalıklar, işsizlik ve hastaneye yatış durumlarıyla karşılaşırsa en fazla 6 aylık katkı payının Allianz Emeklilik tarafından ödenmesi güvence altına alınıyor. 2011 senesi için belirlenen aylık katkı payı ödeme limiti 590 TL. Allianz Emeklilik katılımcıları ayrıca 1000’e yakın anlaşmalı sağlık kuruluşundan indirimli faydalanabiliyor, medikal asistans hizmetleri alabiliyor. Bunlar arasında ambulans, bir hastane biriminden diğerine şehir içi taşıma, şehirlerarası taşıma, tıbbi danışma hizmeti, ilaç ve tıbbi sarf malzeme gönderimi, evde bakım hizmetleri, eve hemşire gönderimi, ameliyat sonrası bakıcı ve doğum sonrası bakım hizmetleri bulunuyor.


 ANADOLU EMEKLİLİK

Anadolu Emeklilik 7 farklı emeklilik planı (Geleceğin Emeklilik Planı, Ev hanımları Emeklilik Planı, TSK mensupları Emeklilik Planı, Türk Eczacıları Birliği Emeklilik Planı, Usta Emeklilik Planı, Yarınlarım Emeklilik Planı, Ev hanımları Yarınlarım Emeklilik Planı) ile katılımcılarına çeşitli ek hizmetler sunuyor. Tüm BES katılımcıları acil kara ambulansı ve sağlık danışmanlığı hizmetinden bedava, anlaşmalı sağlık kurumlarından ise indirimli faydalanabiliyorlar. S.O.S. International Ambulans Servisi tarafından sağlanan acil kara ambulansı hizmetleri trafik kazasından kavga sonucu yaralanmaya, zehirlenmeden doğuma kadar 32 farklı acil durumu kapsıyor. Acil kapsamına girmeyen durumlarda ise hem katılımcılar hem de birinci derece yakınları ambulans hizmetinden yüzde 20 indirimli faydalanabiliyorlar.

Ev hanımlarına katkı payı güvencesi

Anadolu Emeklilik, ev hanımlarına sağlık hizmetlerinden yararlanmanın yanı sıra katkı payı ödeme teminatı da veriyor. Evli katılımcıların eşinin vefatı ya da tam ve daimi maluliyeti halinde, bekar katılımcının kendisinin tam ve daimi maluliyeti halinde, vefat ya da tam ve daimi maluliyet durumunun gerçekleştiği tarihe kadar ödenmesi gereken katkı paylarına denk gelen süre 10 yıllık süreden indirildikten sonra kalan sürenin katkı payları düzenli olarak Anadolu Emeklilik tarafından karşılanıyor. Anadolu Emeklilik, TSK mensupları Emeklilik Planı’na dahil olanlara sağlık hizmetlerinin yanı sıra ferdi kaza güvencesi da sunuyor. Bu plana dahil olan TSK mensupları yıllık olarak düzenlenecek grup feri kaza poliçesinden yararlanabiliyorlar. Teminat tutarı katılımcının aylık düzenli katkı payının 150 katı ve 20.000 TL ile sınırlı tutuluyor.

İş Kültür Yayınları’ndan yüzde 40 indirim

Anadolu Emeklilik’in bir diğer avantajlı planı Usta Emeklilik Planı. Bu planın katılımcıları sağlık hizmetlerinin yanı sıra İş Portföy tarafından hazırlanan yatırım danışmanlığı bültenlerini ücretsiz edinebiliyorlar. Ayrıca bireysel emeklilik hesapları ile ilgili işlemlerini özel müşteri temsilcileri ile hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Usta Emeklilik Planı katılımcıları Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları kitaplarını da yüzde 40 indirimli alabiliyorlar.


 DENİZ EMEKLİLİK

İki farklı emeklilik planı sunan Deniz Emeklilik, Deniz Plan’dan yararlanan katılımcılarına işsizlik teminatı ve gündelik hastane tazminatı hakkı tanıyor. Bu plana dahil olan bordrolu özel sektör çalışanlarına sunulan istem dışı işsizlik teminatından faydalanabilmek için en az 6 ay özel sektörde çalışıyor olmak ve en az 120 günlük Deniz Plan katılımcısı olmak gerekiyor. En fazla 4 aylık katkı payını kapsayan teminatın alt limiti 120 TL. Deniz Plan katılımcısı serbest meslek sahipleri ve devlet memurları ise gündelik hastane tazminatı alabiliyorlar. Katılımcılar, kaza veya hastalık sonucu en az 14 gün sürekli hastanede yatmaları halinde, aylık net maaşı veya gelirinin yüzde 65′ ini geçmemek koşuluyla gündelik hastane tazminatı hakkından faydalanabiliyorlar.


1
2
PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA