Hangi hallerde kıdem tazminatı alınır?

Çalışanlar tarafından en çok merak edilen konu, kıdem tazminatıdır. Kıdem tazminatlarını hak etmenin bazı şartları vardır. Peki hangi şartlarda kıdem tazminatı alınabilir? Kıdem tazminatı almak için işten çıkarılmak zorunlu mudur? Kıdem tazminatını hak etmek için gereken şartlar nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte kıdem tazminatı almanın şartları ve yolları;

1- Emekli Olunmadan Kıdem Tazminatı

Bildiğiniz üzere, 1999 yılına kadar prim gün sayılarını dolduran işçiler yaş zorunluluğu olmadan emekli olabiliyorlardı. 08.09.1999 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 4447 sayılı Yasa ile 1475 sayılı Yasa’nın 14. maddesine eklenen bent ile yaş zorunluluğu getirilmiştir. Hal böyle iken, prim gün sayısını doldurup emeklilik yaşını evde beklemek isteyenler kıdem tazminatı hakkına sahiptir.

2- Askerlik Sebebiyle Kıdem Tazminatı

Türkiye’deki zorunlu askerlik sebebiyle, 1475 sayılı İş Kanunu’nun yürürlükte kalan tek maddesi olan 14’üncü maddesi gereğince işi bırakmak zorunda olan işçiler; bir yılı doldurmuş olmaları şartı ile ayrıldıkları işyerinden kıdem tazminatı talep edebilirler. Ek olarak kullanmadıkları yıllık izin ücretlerinide kıdem tazminatı ile birlikte alabilirler.

3- Evlilik Sebebiyle Kıdem Tazminatı

1475 sayılı İş Kanunu’nun yürürlükte kalan tek maddesi olan 14’üncü madde Kıdem Tazminatı hakları çerçevesinde, evlenen bayanlar evlilik tarihinden itibaren 1 yıllık süre zarfında aile birliğinin zarar görmemesi için işi bırakmaları halinde ( iş yerinden 1 yıldan fazla çalışmış olmaları gerekmektedir ) kıdem tazminatı hakkı elde etmiş olurlar.

4- Emeklilik Durumunda Kıdem Tazminatı

SSK’lı çalışanlar emeklilik için tüm yasal zorunlulukları yerine getirdiğinde, SGK’ya emeklilik için başvurması esnasında son çalıştığı iş yerinden, her yılı için brüt maaş üzerinden kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olur.

5- Çalıştığı İşyerinden Haklı Sebeplerle Ayrılanlara Kıdem Tazminatı

İşverenin işçiye karşı olan yasal sorumluluklarını tam ve zamanında yerine getirmemesi ve işverenin işçisine hakaret, küfür şeklinde şeref ve haysiyetini zedelecek tavırlarda bulunması durumunda; 4857 sayılı Kanun’un 24’üncü maddesine göre bu durumunların yazılı olarak kanıtlanması halinde işçi işyerinden kıdem tazminatı almak kaydı ile istifa edebilir.

6- İşten Çıkarılanlara Kıdem Tazminatı

4857 sayılı İş Kanunu, 854 sayılı Deniz-İş Kanunu veya 5953 sayılı Basın-İş Kanunu çalışanı olanlar işten çıkarılmaları durumunda işveren tarafından kıdem ve ihbar tazminatı almayı hakederler. İhbar Tazminatı net maaş üzerinden, kıdem tazminatları ise brüt maaş üzerinden hesaplanmaktadır.

7- Ölüm Sebebiyle Kıdem Tazminatı

Sigortalı çalışan bir işçinin herhangi bir sebepten dolayı vefat etmesi durumunda, geride kalan aile fertlerine kıdem tazminatı ödenmek zorunluluğu vardır. Böyle durumlarda diğer aile fertleri vefat eden kişinin çalıştığı işyerine müracat etmeleri gerekmektedir.

CEVAPLA