Hangi oda ne renk olmalı?

Hangi oda ne renk olmalı?Dekorasyonun en önemli ögesi renklerdir. Kullandığımız doğru renklerle mekanları daha geniş ve ferah göstermemiz mümkün. Tabi kullanım amaçları da çok önemli. Bu yazımız hangi odada hangi renk seçiminin doğru olacağıyla ilgili. Renklerin ruh ve beden sağlığımız üzerindeki etkilerinden her rengin bir etki meydana getirdiğinden önceki yazımızda bahsetmiştik. Simdi ise pratiğe yönelik bazı ipucuyla geldi sıra. İşte bir kaç ipucu: 1-Renk seçiminde odanın ne amaçla kullanıldığı, bulunduğu yön, büyüklüğü, aldığı ışık miktarı, tavan yüksekliği gibi etkenler çok önemli. Örneğin, oda eğer kuzeye bakıyorsa sarı, turuncu gibi sıcak, güneye bakıyorsa da daha koyu renklere boyanmalıdır. 2-Evin girişinde ya da salon ve oturma odası gibi en çok vakit geçirilen mekanlarda turkuvaz, mavi ve yeşil tonların kullanılması kişiyi sakinleştirip rahatlatır. 4-Beyaz, mavi ve yeşil gibi açık ve soğuk renkler duvarları sizden daha uzak gösterir ve genişlik hissi verir. 5-Tavanınızı duvarların renginin bir açık tonuna boyayarak daha yüksek gösterebilirsiniz. Açık renk tavan ve tabana sahip odaların da daha büyük göründüğünü ve mekana yükseklik hissi verdiğini unutmayın. 6-Işıltılı bir oda için ışığı  yansıtan renkler önemli.

Salon ve Oturma Odası

 • Kuvvetli ve çarpıcı bir atmosfer için seçimizi koyu ve canlı, sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer için sarı, turuncu ve pembe gibi renklerden yana yapabilirsiniz.
 • Doğal ve yumuşak renkleri seçmelisiniz. Oturma odaları dinlenme, sohbet etme, kitap okuma ve müzik dinleme amacıyla kullanıldığı için dikkat dağıtıcı renklerden uzak durulmalıdır. Yeşilden mora açık renkler tercih edilmeli, kanepe, halı ve sandalyelerin renkleri duvarların renklerinden koyu olmalıdır.
 • Aksesuarlarinizi duvarlarin zit renklerinde kullanarak farkli bir atmosfer olusturabilirsiniz.

Yemek Odası ve Mutfak

 • Yemek odası duvarlarında doğal ve meyve renklerini andıran renkleri kullanmak mutlu, sıcak ve davet edici bir atmosfer yaratmanızı sağlar.
 • Mutfak için renk kataloğunun sıcak renkler kısmından seçiminizi yapın.
 • Kirmizinin istah acici, coskunluk ve sicaklik veren etkisini yemek odanizdaki aksesuarlarla verebilirsiniz.
 • Ayrica mutfaklarimizda sari renk kullanmamiz auramizda mide rengi sari oldugu icin saglimiz acisindan da cok onemli. Mesela mutfaga giden koridoru acik sari mutfagi ise daha koyu bir sari yapabilirsiniz. Yemek odalarinda da ayni sekilde sari ve turuncu kullanilabilir, cunku bu renkler hazmetmeye yardimci renklerdir. Ahmet Maranki mutfak ve yemek odasiyla ilgili su ipuclarini veriyor: “Mutfakta sarı tonlu heyecan ve enerji veren renkleri seçmelisiniz.Bu renkler tembelliği yok eder, enerji verir, yaratıcılığı artırır. Mutfakta iyi aydınlatma olmalı, mutfak tezgahı canlı renkte olmalıdır.Açık ve orta koyu renklerde olmalıdır. Yemek odası için seçim yaparken yiyeceklerin doğal renklerini gözünüzün önünde bulundurmalısınız. Yeşil ve tonlarından uzak durmalısınız çünkü bu renklerin hastalık hissi veren özellikleri mevcuttur.Masa örtüsü ve peçeteler dikkat çekici sarı tonlarında olmalıdır.”

Çocuk Odası Çocuğunuzun ergenlik çağına gelene kadar kırmızı, turuncu ve sarı gibi neşe ve canlılık veren renkleri tercih etmelisiniz. Daha ileri yaşlarda mavinin ve yeşilin tonlarını kullanabilirsiniz. Koyu renklerden uzak durmalı, aydınlatmaya önem vermelisiniz.

Yatak Odası

 • Kaliteli bir uyku düzeni için sakin ve huzur verici pastel tonları tercih etmek gerekiyor. Ağır renkler yerine yumuşak renklere yönelmek doğru tercih.
 • Bej, kum renkleri, sarı, yeşil ve mavinin tonları yatak odalarının gözdesi. Saten kumas ozellikle yatak ortusu takimlarinda ve yatagimizin uzerine koyacagimiz kirlentlerde cok hos duruyor. Mesela acik mavi ve gumur tonlarinda sececeginiz yatak ortusu takimi ile yine bu tonlarda ve beyazinda eslik ettigi, desenli bir duvar kagidi cok goz alici olur. Tabi yatak odasinda kullanilan diger objelerinde beyaz olmasi butunlugu saglayacaktir.
 • Seçiminizde iklimsel özellikleri de göz önünde tutmakta fayda var. Kuzeye bakan odalarda sıcak, güneye bakan odalarda mavi grubuna yer verebilirsiniz.
 • Yatak odalarinda kullanilacak pembe ve kirmizi tonlar sevgi ve muhabbeti arttirici etkenler
 • Rahatlığın, huzurun ve sessizliğin egemen olması gerekir. Gençseniz ve yeni evliyseniz yatak odanızda yumuşak ve huzur veren, kırmızıya yakın hoş renkleri seçmelisiniz. Bu yaş grubundan büyükseniz, yumuşak maviye yakın sarımsı renkler seçmeniz gereklidir. Seçeceğiniz renkler bulunduğunuz yerin havasına göre uyum içinde olmalıdır. Mesela soğuk yerlerde sıcak renkler, sıcak yerlerde soğukluk hissi veren renkler kullanılmalıdır.(Ahmet Maranki)

Çalışma odaları Çalışma odaları mavi-lacivert ve mor olmalı. Çünkü bu tonlar düşünme alanlarımızı etkiliyor ve insani zinde tutuyor. Bu şekilde renklendirilmiş odalarda çok daha verimli çalışabilirsiniz.

Banyo ve tuvalet

 • Banyolar küçük mekanlar olduğu için buralarda açık renkler tercih edilmelidir. Banyolarda genellikle beyaz renk tercih edilir çünkü bu renk insana ferahlık ve temizlik hissi verir. Mavi, turkuaz, yeşil ve deniz mavisi, banyolarda tercih edilmesi gereken diğer renklerdir.
 • Banyonuz küçükse daha geniş algılanması için beyaz ve çivit mavisi gibi renkleri seçebilirsiniz.

Tuvaletin insan ömründe önemli bir yeri vardır. Buralarda insanın sakin düşünebileceği renkler; yani mavi, pembe ve mor gibi renkler kullanılması bizi menfi enerjilerden alıkoyar.Sifon çekilirken veya temizlik yapılırken tuvaletin kapakları veya kapısı mutlaka kapalı tutulmalıdır. Kozmik Bilinç’e göre yapılan uygulamalarda evin içindeki bütün müspet boyutlar kapağı açık bir tuvalete bırakılan menfi enerjilerle yani gaita ve idrar ile beraber evi terk etmektedir.
Tabi bunlarin hepsi birer ip ucu. En dogru tercihi odamizin konumuna, ruh durumumuza, zevklerimize, odamizin isik alip almamasina bagli olarak kendimiz verecegiz. Bu ip uçlarını ve kendi zevklerimizi göz önünde bulundurarak yapacağımız doğru bir dekorasyonla evimizi daha ferah, geniş ve huzurlu bir hale getirebiliriz.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA