Hangi öksürük tehlikelidir, ne anlama geliyor

oksuruk_hangi_hastaliklarin_belirtisidir

Öksürük özellikle akciğer ve solunum yollarını koruyan vücut refleksidir. Böyle bakıldığında zararsız gibi görünen eylem, sürekliliğe dönüşürse sizin için kötü bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Gündelik yaşantımızda sıkca rastladığımız ve önemsemediğimiz Öksürüğün çeşitleri vardır. Bu çeşitliliğe göre öksürüğünüzün nedenini anlayabilir ve ona göre bir tedavi yöntemi izleyebilirsiniz. Sizler için araştırdık öksürük çeşitleri ve nedenleri…

Kuru öksürük;

Öksürük sırasında balgamın çıkmadığı ve boğazda tahrişlere neden olan öksürüktür. Bu öksürüğün nedeni, gırtlak, soluk borusu ve bronş iltihapları olabilir. Doktora görünmekte fayda vardır. Balgamlı öksürük; Öksürük sırasında ciğerde toplanmış balgam dışarı atılır. Atılan balgamla birlikte vücut rahatlar. Kekik, anason gibi içecekler; atılan balgamlarla kötü koku ve boğazlardaki mikrobu dezenfekte eder.

Nöbet halinde öksürük

Devamlı ve şiddetli şekilde başlayan öksürük şeklidir. Özellikle boğmaca hastalığında görülür. Bronşlarda oluşan zedelenmelerin sonucuda oluşabilir. Eğer soluk borusuna bir cisim kaçmış ise bu nöbet başlayabilir. Bölye durumlarda ılık su içerek boğazı temizlemek önerilir. Devam eden nöbetler sonrasında doktora gitmekte fayda vardır.

Üşütme Öksürüğü

Halk arasında en yaygın öksürük şeklidir. Özellikle kış aylarında ve soğuk havalarda enfeksiyon kapma şeklinde oluşunan rahatsızlıktır. Gribal bir hastalığın neticesinde meydana gelen bu öksürük insanı rahatsız etmekten başka fazla bir zararı yoktur. Bu hastalığa kapılan kişiler özellikle boğazında bir şey varmışta atamamış gibi davranarak devamlı öksürmek ihtiyacı hisseder.

Kısık öksürük

Tehlikeli bir öksürük şeklidir. Kişiye çok rahatsızlık verir. Bu tip bir öksürük şeklinde acilen doktora görünmekte fayda vardır. Bu rahatsızlığa yakalanan kişi de Gırtlakta tümör ya da verem gibi ses tellerinin ağır lezyonlarında görülür.

Kusturucu öksürük

Özellikle çocuklarda görülen öksürük şeklidir. Şiddetli ve sık görülen öksürük sırasında kusmalara rastlanır. Bu kusmalarda telaşa kapılacak bir mide sorunu yoktur.

İstanbul Bronşiti

Bu öksürük şeklide sıklıkla rastlanan bir durumdur. Özellikle geceri uykudan uyandıran öksürük şeklidir. Boğazda bulunan balgamlar nedeniylede hastayı rahatsız eder. Boğazdaki balgamın atılması sonucu kişide rahatlama olur. Bu öksürük sosyal hayatıda etkiler, özellikle gülerken, konuşurken boğazda oluşan gıcıklanma nedeniyle öksürük krizleri meydana gelir.

Akciğer Kanseri

İşte insanların en korktuğu hastalıkların başında gelir. Sonucu ölümcül olan bu hastalığın en kötü yanı hastalığın belirtisinin son rakteye gelene kadar bilinememesi. Her öksürüğün bir akciğer kanseri habercisi olmasa da uzun süre geçmeyen öksürükler değişik karakterde oluşan öksürükler bir akciğer kanseri sonucu olabilir. İnsan kendi vücudunu tanır ve hastalıklara karşı vücudun tavrını bilir. Hastalık karşısında vücudun gösterdiği tepkilerde farklılıkların olduğunu fark ettiğinizde acilen doktora başvurmakta fayda vardır. Unutmayın erken tehşis hayat kurtarır…

CEVAPLA