Hangi partiye üyeyim, üyelik sorgulama?

Son dönemlerde en sık merak edilen konulardan biri, ”hangi siyasi partiye üyeyim?” sorusu. Hal böyle iken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı önemli bir hizmet adımı atarak vatandaşların hangi partiye üye olduklarını öğrenme konusunda kolaylık sağlamış oldu. AK Parti, CHP, MHP, HDP, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Vatan Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi ve diğer tüm parti üyeliklerini sorgulamanıza yardımcı olacak bir sistem bu. Hangi siyasi partiye üyeyim? Benim iznim olmadan siyasi partilere üye yapılmışım?  gibi sorularınızın cevaplarını sizler için bir araya topladık. İşte detaylar;

Hangi Siyasi Partiye Üyeyim ?

Hangi siyasi partiye üye olduğunuzu öğrenmenin iki temel yolu var. İlki ve en kolayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı hizmeti olan web sitesine buradan giriniz. Önünüze çıkacak pencerede T.C. kimlik numaranız ile giriş yaparak hangi siyasi partiye üye olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

İkinci yol ise E-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Kısa bir süre önce E-devlet sistemi hangi partiye üyeyim başlığı altında e-hizmet bölümü açmıştı. Eğer E-devlet şifreniz varsa buradan bilgilerinizle sisteme giriş yapınız. Yargıtay başlığı altında bulunan ‘Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama’ bölümüne tıklayarak hangi partiye üye olduğunuzu görebilirsiniz.

Ben Herhangi Bir Siyasi Partiye Üye Değilim. Bunu Nasıl Düzeltebilirim?

Eğer bir siyasi partiye üyeliğinizi kendi rızanız ile gerçekleştirip üyelikten ayrılmak isterseniz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na üyeliğinizin iptali için dilekçe göndermeniz gerekmektedir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyledir;

KAYITLI BULUNDUĞU SİYASİ PARTİDEN İSTİFA ETMEK İSTEYEN ÜYELERİN; • Kayıtlı Olduğu Siyasi Partiye başvurarak, Parti Genel Merkezince SİPARWEB Programına istifanın kaydedilerek onay için Başsavcılığımıza bildirmesi halinde, • Noter aracılığı ile düzenlenen istifaya ilişkin belge aslının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi halinde, • İlgilinin şahsen, kimliği ile birlikte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna başvurarak istifa dilekçesi vermesi halinde, • Devlet Memurları için posta yoluyla başvurularda dilekçelerine görevli oldukları kurumdan alacağı görev belgesi aslının eklenmesi halinde, • İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına, şahsen kimliği ile birlikte başvurarak, İlçe Seçim Kurulu Hakiminin imzalı üst yazısı ile dilekçe ve kimlik fotokopisinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi halinde, istifaları işleme alınacaktır. • Yukarıda belirtilen işlemler dışında yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Dilekçe örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

NOT : Eğer sizin bilginiz olmadan, herhangi bir siyasi partiye üyeliğinizin yapıldığını düşünüyorsanız, konuyla ilgili kesinlikle savcılığa başvurarak şikayetçi olmanızı tavsiye ediyoruz. Benzer olayların yaşandığı Türkiye’mizde tazminat davalarına kadar bu durumu yasal olarak sürdürme hakkınız mevcuttur.

CEVAPLA