Hangi uçak nerede uçuyor, canlı izle

ucak-radar

İnsanoğlunun en büyük icatlarından birtanesidir uçak. Uzakları yakın eden bu ulaşım aracı, 1890 yılında Celement Ader ve Otto Lilienthal tarafından bulundu. Yerden 3 cm. kalkıp, 50 metre ileriye gidebildiklerinde bugünleri tahmin ederlermiydi bilinmez ama günümüzde milyonlarca insanın kullandığı bir vasıtaya dönüştü. Yakın zamana kadar zenginlerin aracı olarak bilinse de, son yıllarda bir çok yeni firmanın ortaya çıkması ve rekabet nedeniyle fiyatlar her kesime hitap eder duruma geldi. THY (Türk Hava Yolları), AtlasGlobal, Sunexpress, Anadolujet, Onur Air, Pegasus ve Borajet firmalarının boy gösterdiği ülkemizde, 2014 yılında 150 milyon biletli kişi uçak kullandı. Uçak bileti almanın en kolay yolu ise tabiki internet. Her firma kendi internet sitesinde online bilet satışı gerçekleştirdiği gibi, farklı sitelerde bilet satışı yapmaktadır. Peki bu kadar çok havayolu firması varken nasıl ucuz bilet alabiliriz? Ucuz uçak bileti almanın püf noktaları neler? Hangi uçak hangi havaalanından kalkar? Seyahat halindeki uçakları canlı izleyebilirmiyiz? Böyle bir hizmeti hangi internet siteleri vermektedir? sizler için araştırdık…

Karayolu ile 10 saatte gidilen bir yere, 1:30 saat gibi kısa bir sürede ulaştıran uçaklar, uygun fiyatları ile de günümüzün en yaygın ulaşım aracı oldu. Uygun fiyata bilet almak ise o kadar kolay değil. Firmalar uçak bilet satışında belirli koltuklara promosyon yapmaktadır. Örneğin 10 koltuğun fiyatı 69 TL, bu koltukların dışındaki koltuklar ise düşük fiyattan yükseğe doğru satılır. Yani bilet satışında tarihler çok önemlidir. Uçak biletini ne kadar erken alırsanız o kadar kar elde edersiniz. Bu kadar çok havayolu firması ve bu kadar çok uçağın olması nedeniyle, havaalanlarının kapasitesi sonuna kadar kullanılmaktadır. Bu yeterliliği sağlamak için seferler havaalanlarına dağıtılmıştır. Örneğin, Pegasus İstanbul – Nevşehir sabah saat 9 seferi Sabiha Gökçen havaalanından yapılırken, saat 12 seferi Atatürk havaalanından yapılmaktadır. Bu gibi farklı sefer ve havaalanı diğer iller içinde geçerlidir. Bu gibi farklılıklara internet üzerinden online bilet alırken dikkat edilmelidir.

Her bilgiye bir tuşla ulaşabildiğimiz teknoloji çağında uçak seferlerini canlı izleme imkanımızda var. Bu imkanı kullanacabileceğiniz web siteleri ise tr.flightaware.com ve canli.ucustakibi.com adlı internet siteleridir. Sitelerinde uçuş seferini seçerek uçağın rotasını ve nerede olduğunu canlı olarak izleyebilirsiniz.

CEVAPLA