Implant Nedir? Tavsiye Eder Misiniz?

implant

İmplant nedir? Tavsiye Eder Misiniz? konusu, dişleri ile ilgili problem yaşayan kişilerin merak ettiği soruların başında geliyor. Bu işlemi yaptırmak isteyen herkes, çevrelerinde implant yaptırmış olanlara “peki tavsiye eder misin” diye soruyorlar. Diş implantları genel tanımı itibariyle eksik olan dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalar demektir. İmplantlar, hafif bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilirler. Bu işlemden sonra üç ay gibi bir sürede tamamen çene kemiğine tutunmaya başlarlar. Bunun sonrasında implant gerçek bir diş kökünün yerini alarak üzerine konacak protezi taşımaya hazır duruma gelir.

İmplan çeşitleri nelerdir? İmplantların Faydaları Nelerdir? İmplant Yapılırken Acı Duyulur Mu? İmplantın Ömrü Ne Kadardır? İmplant Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir? gibi tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız. İşte detaylar;

İmplantlar 2 Çeşittir

Endostealimplantlar: Cerrahi yolla çene kemiğine yerleştirilir. Diş eti dokusunun iyileşmesi akabinde, ikinci bir işlem yapılıpdiş eti şekle sokulur. Uygulanan son aşamada yapay dişler, köprüler ya da protezler gruplar şeklinde implanta bağlanır. Pratikte en çok kullanılan implant şekli budur.

Subperiostealimplantlar: Bu türler diş eti dokusunun alt kısmına çene kemiğine yerleştirilen metal çerçeveden meydana gelirler. Diş eti iyileştikten sonra metal çerçeve, çene kemiğine sabit duruma gelir. Metal çerçevede bulunan materyaller diş etlerinden dışarıya çıkar. Buralara implantlar monte edilir.

İmplantların Faydaları Nelerdir?

* Doğal diş formundadır.

* Çiğneme fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilir ve dolayısıyla her istediğinizi yiyebilirsiniz.

* Estetik bir görünüm sunar.

İmplant Yapılırken Acı Duyulur Mu?

İmplant operasyonundan önce hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu yüzden cerrahi işlem sırasında hasta hiçbir şekilde acı veya ağrı hissetmez. Anestezinin etkisi geçtikten sonra ortaya çıkabilecek ağrılar için diş hekiminin önerdiği ağrı kesici kullanılmalıdır.

İmplantın Ömrü Ne Kadardır?

İmplantların ömürleri diğer diş tedavilerine kıyasla çok daha uzundur. Yapılan araştırmalara göre titanyumdan üretilen ve 30 yıl önce yapılan implantların bile yüksek oranda varlıklarını muhafaza ettikleri gözlenmektedir.

İmplant Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İmplant ameliyatı sonrasında birkaç ay beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Titanyum implantın çene kemiğine kaynama süreci olan bu dönemde, yumuşak gıdalarla beslenmek daha doğru olacaktır.Başarılı bir implant ameliyatından sonra diş hekiminizin size söyleyeceği ilk şey sıcak ve çok soğuk gıdalar tüketmemek olacaktır. Bu duruma uymanız gereken süre ise 3 ila 10 gün arasıdır. Aynı şekilde diş hekimi tarafından dikişler alınana kadar sert gıdalar tüketmemek ve bu dikişli bölgeye zarar verebilecek herhangi bir davranıştan uzak durmak gerekir.

implant

Genel yapısı itibariyle son derece güvenilir, sağlam ve uzun ömürlü olan implant işlemini yaptıran ancak memnun kalmayan kişilerin sayısı yok denecek kadar azdır. Bu operasyon, kendinizi usta ellere emanet ettiğiniz takdirde sizin için hemen hemen hiçbir sıkıntıya sebebiyet vermeyecektir.

Not : Yukarıdaki içerikler bilgi amaçlıdır, konuyla ilgili net bilgiler için lütfen doktorunuza danışınız.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA