İnsanlar bir online içeriği neden paylaşır?

Sosyal medya pazarlamasının kolay olduğunu kim söylemişse yalan söylemiş. Gerçek şu ki sosyal medyada yer edinmenin özel bir formülü yok. Facebook, Twitter ve LinkedIn profili oluşturmakla, insanların paylaşımlarınızı beğenmeye veya re-tweet etmeye başlamasıyla, ya da YouTube, Pinterest kervanına katılıp multimedya paylaşımlar yapmakla iş bitmiyor.

İçerik oluşturmak için harcadığınız tüm emek onu paylaşacak insanlar olmadıkça boşa gidecektir. Evet, bu doğru içeriği koyduğunuz yerde insanların onu paylaşmasını sağlayacak şeyin ne olduğunu çözemedikçe boşa zaman harcarsınız.

Ve insanların paylaşımda bulunmasını nasıl sağlayacağınızı çözmeden önce ilk olarak insanların neden paylaşımda bulunduğunu anlamalısınız. İnsanların beğen butonuna tıklamasını sağlayan şey nedir? Birinin makalenizi re-tweet etmeyi ya da son blog gönderisinde videonuzu kullanmayı istemesini sağlayan şey nedir?

Şimdi bunu anlamaya çalışalım.

Herhangi biri sizi önemsiyor mu?

Biraz sert olabilir ama muhtemelen hayır. Birinin sadece sizi sevdiği için içeriğinizi paylaşacak kadar şirketinizle ilgileniyor olması da pek mümkün değil. Genellikle aile ve arkadaşlar bu gruba girer ve hatta “Yayılmasına yardım edelim, bir el atalım” gibi cümlelerden de nefret ederler.  Ayrıca bu tür paylaşımların yorumlarında sizinle bağlantılı olduklarının anlaşılması utanç vericidir. Çünkü sizinle olan kişisel bağlantıdan ötürü bunu yaptıkları anlaşılır.

İnsanlar her zaman ilk olmayı ister

İnsanlar hakkında ne biliyoruz? Genel anlamda bencil ve kibirliyizdir. Evet, üzücü ama gerçek. Düşünün, rastgele bir web sitesine veya ürüne bakarken, ne düşünüyorsunuz? Bunun bana faydası ne olacak?

İçerik paylaşımı da farklı değildir. Şunu söyleyebilirim ki içerik paylaştığımız zamanların büyük çoğunluğunun altında yatan diğer insanlar tarafından iyi görülmektir. Diğer bir deyişle, şöyle (bilinçaltında da olsa) düşünürüz:

Bunu paylaşırsam espritüel görüneceğim Bunu paylaşırsam ilk keşfedenin ben olduğum görülecek Bunu paylaşırsam yardımsever görüneceğim Bunun gibi içerikleri paylaşırsam bu konuda söz sahibi olduğum görülecek Ve bunun gibi…

Bunu göz önüne aldığımızda, insanların kendi bencil sosyal medya hedeflerine ulaşması için kullanabileceği bir içerik mi gönderiyorsunuz? Bunun üzerinde düşünün.

İçerik paylaşımlarında hepimiz çok mu benciliz?

Yanlış anlaşılmasın. Herkes kendi kişisel kazancı için paylaşımda bulunuyor demiyorum. İyi niyetli bir miktar insan başkalarına yardım etmeyi sevdikleri için ayrıca şunları da yapıyor:

Faydalı bilgilerle onları geliştiriyor Onların gülmesini sağlıyor Onları güncel tutuyor

Öyleyse birçok insan bencilce sebeplerle içerik paylaşırken, diğerleri de buradaki bilgilerin bir şekilde onların işlerine yarayacağını düşündüğü için paylaşıyor.

Okuyucular için içeriğiniz ne anlam ifade eder?

İçerik, paylaşılabilecek derecede bilgi verici, farklı, eğlenceli ve ilginç olmalıdır. Bunu anladık. Bu sözcüklerin herhangi biri onlara sunduğunuz şeyi tanımlıyor mu? Eğer değilse belki de sosyal medya stratejinizi tekrar gözden geçirmenin zamanıdır.

Siz neden insanların online içerikleri paylaştığını düşünüyorsunuz?

Kaynak: PR Fuel (PR REHBERİ)

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA