Internette alışverişlerde en çok hangi şikayetler yapılıyor?

İnternet alışverişlerinde ve online eticaret sektöründe en çok hangi şikayet ve sorunlar ile karşılaşıldığını TÜİK en son araştırması sonuçlarında görüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması‘nın sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar internet kullanım oranlarında çok küçük bir artış olduğunu gösteriyor ve interneti en çok sosyal ağlar için kullanmaya devam ediyoruz.

Fred Wilson‘ın İstanbul gözlemlerinde de bahsettiği gibi özellikle büyük şehirlerdeki mobil internet kullanımı oldukça yaygın ve 2015 araştırmasına göre son 1 yıldaki mobil geniş bant kullanımındaki artış dikkat çekici seviyede. İnternet kafelerse kan kaybetmeye devam ediyor.

İnternetten alışveriş alışkanlıkları ve şikayetler

1. TÜİK’in araştırmasına göre internet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi verme veya satın alma oranı yüzde 33,1 oldu. Önceki yıl İnternet üzerinden alışveriş yapanların oranı ise yüzde 30,8, 2013’te ise yüzde 24,1 idi.

2. İnternet üzerinden alışveriş yapan bireylerin (Nisan 2014 – Mart 2015) yüzde 57,4’ü giyim ve spor malzemesi, yüzde 27’si seyahat bileti, araç kiralama vb,  yüzde 25,5’i ev eşyası (mobilya, oyuncak, beyaz eşya vb),  yüzde 22,4’ü elektronik araçlar (cep telefonu, kamera, radyo, TV, DVD oynatıcı vb.),  yüzde 18,4’ü kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil) almış.

Aynı dönemde internet üzerinden satın alma veya sipariş veren bireylerin yüzde 23,2’si sorun yaşadığını belirtmiş. En çok karşılaşılan sorun ise teslimatın belirtilenden daha yavaş olması (%47) ve yanlış veya hasarlı ürü/hizmetin teslimi (%45,4) olmuş. (Geçen yıl böyle bir araştırma sonucu paylaşılmamıştı.)

3. TÜİK son olarak son 3 ay içerisinde İnternet kullanan bireyler arasında hemen her gün veya haftada en az bir defa kullanan bireylerin oluşturduğu düzenli internet kullanıcı oranının 2015 yılının ilk üç ayında yüzde 94,2 olduğu belirtiliyor.

Bu oran 2014 araştırmasında yüzde 44,9, 2013 yılının aynı dönemindeyse yüzde 39,5 idi.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA