Kadınlar Twitter’da Neler Konuşuyor?

Somera son bir ayda (12 Ocak 2015 – 12 Şubat 2015) Türkiye’deki kadın Twitter kullanıcılarının çeşitli davranışlarını analiz ederek belirli sonuçlara ulaştı. Somera’nın analizine göre son bir ayda Türkçe atılan 372,5 milyon tweet‘in yüzde 21’i kadın kullanıcılar tarafından atılıyor.

Günde ortalama 2,4 milyon tweet atan kadın kullanıcılar genelde siyaset, astroloji ve TV programları hakkında konuşuyor. Türkçe tweet atan insanların yüzde 44’ü kadın iken, atılan tweet‘lerin yüzde 21’inin kadınlar tarafından oluşturulması, kadınların Twitter’da konuşmak yerine daha çok gündemi takip ettiği anlaşılıyor.

twitter-kadinlar

Twitter’daki kadın kullanıcılar “güzel”, “aşk”, “iyi” gibi kelimeleri tweet’lerinde yoğun olarak kullanırken, en çok kullanılan 60 kelime içerisinde bir [email protected] mention’landığı görülüyor.

Haftanın günlerine baktığımızda kadın kullanıcılarda dikkate değer bir değişiklikgöstermezken, popüler TV dizilerinin yayınlandığı günler atılan tweet sayıları yüzdesel olarak küçük artışlar gösterebiliyor.

Ocak ayı içerisinde sosyal medyada en çok konuşulan 10 televizyon yayını hakkında konuşulanların yüzde 42,56’sını kadınlar oluşturuyor. Yüzdesel olarak hakkında en çok kadınların konuştuğu TV yapımı ise Kiraz Mevsimi oluyor.

twitter-kadinlar2

Kaynak: Digital Age

CEVAPLA