Kara para kutuda ipin ucu İran'da

İranlı yetkililer Babak Zanjani’nin, birlikte çalıştığı isimleri ele verdiğini açıkladı. İşte Zanjani’nin milyar dolarlık gizli serveti için adres olarak gösterilen Türkiye’deki bağlantıları

İran’da tutuklu bulunan Babak Zanjani’nin (Babek Zencani) birlikte çalıştığı isimleri ele verdiğine dair açıklamalar Türkiye’de heyecan yarattı. Zanjani’nin ortağı olduğu iddia edilen Reza Zarrab’ın Türkiye’deki rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun merkezinde bulunması, rüşvet zincirine dair soruşturmanın bakanlara kadar uzanması gözleri İran’dan gelecek haberlere çevirdi.

Kara para aklama ve uluslararası ambargoların delinmesine dair soruşturmaların İran ayağında yeni gelişmeler yaşanıyor. ABD parlamentosu tarafından da incelemeye alınan uluslararası kara para aklama faaliyetleri Malezya, Tacikistan, İran ve Türkiye üzerinde yoğunlaşıyor. Devlete olan borçları ve evrakta sahtecilik yüzünden İran’da tutuklu yargılanan Zanjani’nin, Türkiye’deki faaliyetlerini Reza Zarrab’ın üzerinden yönettiği, İran’ın ambargolu parasını Türkiye üzerinden uluslararası dolaşıma soktuğu ileri sürülüyor.

Türkiye’de eğitim gören ve ticaret hayatına atılan Zanjani’nin, Kont Grup ve Sorinet gibi adlarla kurduğu onlarca şirket aracılığıyla kara para akladığı belirtiliyor. Reza Zarrab’ın, Zanjani’nin adamı olduğu ve işleri onun adına yönettiği İran basınında da yer alırken; Türkiye’de bakanların oğulları, kamu bakanlarının yöneticilerine kadar çok sayıda kişi bu kapsamda yargılanıyor. Her ne kadar AKP Hükümeti, soruşturma sürecinde savcıları ve emniyet görevlilerini görevden alsa da, Zanjani’nin İran’da verdiği ifadelerin uluslararası suç örgütünü ortaya çıkarabileceği dile getiriliyor.

İranlı milletvekilleri Ali Purmuhtar ve Abbas Sultani de yaptıkları açıklamalarda; Zanjani’nin yurtdışındaki bağlantılarının isimlerini verdiğini söyledi. İranlı milletvekilleri; Zanjani’nin Türkiye, Malezya ve Tacikistan’daki bağlantılarının kimliklerini verdiğini belirtiyor.

 İRAN, TÜRKİYE’YE KAÇAN PARANIN PEŞİNE DÜŞTÜ

Babak Zanjani, evrakta sahtecilik ve rüşvet suçlamalarıyla İran’da tutuklu olarak yargılanıyor. Devlete 2 milyar doların üzerinde borcu bulunan Zanjani’nin yurtdışındaki parasının peşine düşen İran yönetimi; Türkiye, Malezya ve Tacikistan’daki bağlantılara ulaşıldığını dile getiriyor. Zanjani’nin 17 Aralık öncesinde Reza Zarrab ile buluşmak üzere Antalya’ya gelmeyi planladığı ancak operasyon erken başlamak zorunda kalınca kurtulduğu iddia ediliyor. Eski İçişleri Bakanı Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’in izlendiğinden şüphelenmesi nedeniyle Büyük Rüşvet Operasyonu öne çekilmişti.

 MERKEZDE HALKBANK VE AKTİFBANK

Türkiye’de, Halkbank kara para aklama iddiaları ile sarsılmış, evindeki ayakkabı kutularından milyon dolarlar çıkan genel müdür Süleyman Aslan tutuklanmıştı. Aslan şimdi Ziraat Bankası yönetim kurulunda görev yapıyor.

Rüşvet ve yolsuzluk davasına ilişkin hazırlanan fezleke olduğu iddia edilen belgelerde, eski Halkbank Genel Müdürü ve şu anki Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Aslan’ın, örgütün mali danışmanı olarak çalıştığı ileri sürülüyordu. Verdiği hizmet karşılığında rüşvet aldığı iddia edilen Aslan’ın, kara paranın aklanması için yöntemleri belirleyen ve sahte belgelerin hazırlanması sürecini yürüten kişi olduğu savunuluyordu.

Öte yandan, Zanjani’nin ortağı olarak gösterilen Reza Zarrab’ın Çalık Grubu’na ait Aktifbank üzerinden İran’la yaptığı para transferleri yolsuzluk soruşturması kapsamında incelemeye alındı.

 TÜRKİYE, MALEZYA, TACİKİSTAN ÜÇGENİ

İran’a yönelik yaptırımları delmekle suçlanan Babak Zanjani ticarete İstanbul’da atıldı. Zanjani’nin ilk şirketi İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı Kont Kozmetik. Kayıtlara göre Zanjani, 2007’de kurulan Kont Kozmetik’in eski ortaklarından. Zanjani’nin Dubai merkezli Sorinet, Malezya merkezli First Islamic Investment Bank (FIIB) ve Tacikistan merkezli Kont Investment Bank şirketleri de karalistede.

Gökhan Erkuş/Taraf

CEVAPLA