Kullanıcılar Google’da Neden Ve Nasıl Arama Yaparlar?

Pazarlamacıların Google’da neden ve nasıl arama yapıldığını bilmeleri tüketicilere çok daha kolay ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

Blue Nile tarafından yapılan Arama Psikolojisi Araştırması pazarlamacıların SEO yaparken basit anahtar kelime listelerinin ötesine geçmesi gerektiğini gösteriyor. Araştırma, kullanıcıların online aramaları nasıl yaptıklarını ve soruları aramalarda nasıl kullandıkları ile ilgili verilerle pazarlamacılara yardımcı olmayı hedefliyor.

Araştırmaya göre “Nasıl”, “Ne zaman” ve “Hangi” gibi kelimeleri içeren soruya dayalı ifadelerin yer aldığı aramalar oldukça yaygın. Araştırmaya katılanların %27’si aramalarını soru ile yaptıklarını söylüyor. En yaygın kullanılan soru ifadesi ise %44’lük kullanıcı oranı ile “Nasıl”.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullandığımızda sadece tek bir kelime ya da kısa bir ifade ekliyoruz. Çoğunlukla aldığımız sonuçlarda soru cümleleri bulunmuyor. Soru cümlelerinin kullanımı çok çeşitli ve arama yoğunlukları nispeten daha düşük. Dolayısıyla tüketicilerin arama davranışlarını sadece Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile anlamaya çalışırsanız insanların gerçekte nasıl arama yaptıklarını kaçırabilirsiniz.

Örneğin; Google Anahtar Planlayıcı’ya “ coffee maker wont turn on” yazıldığında araç sadece jenerik sonuçları veriyor.

google-arama-yapma

Ancak araştırma sonuçlarına göre bu tür bir bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcılar soru ifadelerini kullanıyor.

arama-psikolojisi

Araştırma sonuçları kullanıcıların bir ya da iki kelimelik ifadelerle değil daha uzun ve spesifik ifadelerlearama yaptığını gösteriyor. Pazarlamacıların SEO yaparken bunu dikkate alması önemli.

google-aramalarinda-kelime-sayisi

Pazarlamacılar Google’da nasıl arama yapıldığını anlayarak, tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamaya çalışmaları, daha doğru bir hedef kitleye ulaşmalarını sağlayacaktır.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA