LED Ampul Nedir? Nasıl Çalışır? Kim bulmuştur?

Kompakt Floresan ve LED gibi enerji dostu ampuller, sağladıkları olağanüstü tasarruftan dolayı tercih edilmektedir. Piyasaya, farklı kalitelerde enerji tasarruflu ampul sunan pek çok marka vardır. Enerji tasarruflu ampul üretimi son derece sofistike bir tasarım, gelişmiş teknoloji ve kaliteli ekipmanlar gerektirdiğinden, endüstrinin takdirini kazanan tanınmış ve köklü bir marka, kalite ve güvenlikle ilgili hususlarda insanlara daha büyük bir güvence verir.

LED nedir?

Işık yayan diyotlardır. LED (Light Emitting Diode) kelimesinin kısaltmasıdır. LED’ler elektrik enerjisini ışık enerjisine çevirmektedir. LED’lerin normal diyotlardan farkı ışık yaymasıdır. LED’ler soğuk ışık yayar, dokunduğunuzda ısınmadığını hissedersiniz. İçerisindeki katkı maddeleri nedeni ile farklı renklerde ışık yayarlar. Beyaz, kırmızı, mavi, yeşil, sarı renkleri bulunmaktadır.

İlk LED 1907 yılında  Henry Joseph Round tarafından icat edilmiştir.

LED nasıl çalışır?

LED’ler doğru akımla (DC) çalışır. Genellikle 1,6 V – 4 V gerilimle çalışmaktadır. Yarı iletken özelliği gösterir, bu nedenle devreye bağlanırken + ve – uçlarına dikkat etmek gerekmektedir. LED in iki ucu vardır. Bunlardan uzun olanı (+), kısa olanı (-) dir. Ters bağlı olarak 5-10 Volt verildiğinde bozulabilir. Fazla voltaj vermek LED in verdiği ışığın artmasına neden olur, fakat kullanım ömrü de azalır. Aşırı Volt verilmesinde ise patlayabilir. LED’ler genellikle seri bağlanır. Seri bağlı LED’ler 10, 12, 24, 48 Volt doğru akım (DC) veren güç kaynakları veya batarya ile çalıştırılır.

led02

LED’in yapısı nasıldır?

LED’in üretimi yüksek teknoloji gerektirir. Nano teknoloji kullanılarak üretim yapılmaktadır. Şeffaf kılıflı bir LED’e dikkatli bakılırsa LED çipi gözle görülebilir.

LED yapısında;
– P ve N tipi yarı iletkenler (LED yonga)
– Yansıtıcı yüzey
– İletken ayaklar bulunmaktadır.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA