Led Ampul Nedir? Tasarruflu mudur?

Aydınlatmada kullanılan LED Ampul ve Led Lamba ürünleri daha tasarruflu ve fiyat bakımından uygun mudur?

Light Emitting Diode yani “ışık yayan diyot” kavramının kısaltmasıdır. İlk olarak 1907 yılında icat edilmiş ve kullanılmıştır. 1962 yılında ise elektronik ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. 1980-90’lı yıllar ise led tarihinde bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu tarihlerde led lambalar yeşil,mavi,beyaz ve sarı olarak çeşitli renklerde üretilmeye başlamıştır ve verimlilikleri artırılmıştır. Günümüzde ise Led lambaların çeşitleri artmış ve kullanım alanları ise yaygınlaşmıştır.

Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilebilen led lambaların çok tercih edilme sebebi ise düşük enerji ile uzun süre kullanılabilmesidir. Öyleki bir adet flaman lambanın kullanım süresi 1500 saat, floresan lambanın kullanım süresi 30.000 saat iken, led lambanın kullanım süresi 50.000 saatten fazladır. Hatta japonların geliştirdiği son led lamba 100.000 saatten fazla süre kullanılabilmiştir. Ledlerin önemli bir özelliği de çabuk ısınmamasıdır.

Ledler farklı renklerde farklı enerji miktarlarına ihtiyaç duyarlar yani kırmızı renkli led 1,8V enerjiye ihtiyaç duyarken, Sarı led 2V, Yeşil led 2,2V , Mavi ve Beyaz renkli ledler ise 3,6V enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar.

Ledlerin Özellikleri

  • Doğru akımla çalışırlar.
  • Enerji tüketimi düşüktür.
  • Kullanımı kolaydır.
  • Uzun ömürlüdür.
  • Tepki süresi kısadır.
  • Işık verimliliği fazladır.
  • Isınma süresi uzundur ve açığa çıkan ısı miktarı düşüktür.
  • İstenilen renkte ve yoğunlukta kullanılabilmektedir.
  • Sarsıntılara ve darbelere karşı dayanıklıdır.
  • Civa ve halojen gibi gazlar bulundurmadığı için çevrecidir.

led-ampul

Ledlerin Kullanım Alanları: Ledler, televizyon kumandasından futbol sahalarındaki dev ekranlara, cep telefonlarından kol saatlerine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Hatta otomobillerde bile vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir ki bir otomobilde ortalama 300 adet led kullanılmaktadır. Bunun dışında bahçe, yol ve mekan aydınlatmalarında, reklam panolarında, trafik işaretlerinde, cep telefonlarının ekranında ve tuşların aydınlatılmasında, bilgisayarlarda, fotoğraf makinalarında ve daha bir çok alanda sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

LED Ampüllerin yapımında kullanılan hiçbir madde zehirli madde içermez ve %90 oranında geri dönüşümlüdür.

Tasarruflu ampül olarak bilinen CFL lambalar ortalama 5mg civa maddesi içerir ve kırıldığında kolayca gaz fazına dönerek, solunum veya deri yolu ile insan vücuduna geçer. Canlıların sinir sistemlerine zarar veren civa buharı doğa kaynaklarını da zehirler. Alternatif aydınlatma sistemi LED Ampüllarda civa buharı bulunmaz.

Geleneksel ampüllere göre %90, tasarruflu ampüllere göre ise %50 daha tasarrufludur. Kullandığı enerjinin büyük bir kısmını ışığa çevirdiğinden ortamı hiç ısıtmadığı için, klima sisteminin güç sarfiyatını düşürür.

Floresan ampüllerdeki ışık titremesi sorunu LED ampüllerde olmaz. Özellikle ofislerde kullanıldığında, gözleri yormaz ve baş ağrısına sebep olmaz.

Floresan ampüller UV radyasyon ışıması yapar. LED ampüller UV radyason ışıması yapmaz.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA