LED lambaların dezavantajları nelerdir?

LED nedir; Işık yayan diyotlardır. LED (Light Emitting Diode) kelimesinin kısaltmasıdır. LED’ler elektrik enerjisini ışık enerjisine çevirmektedir. LED’lerin normal diyotlardan farkı ışık yaymasıdır. LED’ler soğuk ışık yayar, dokunduğunuzda ısınmadığını hissedersiniz. İçerisindeki katkı maddeleri nedeni ile farklı renklerde ışık yayarlar. Beyaz, kırmızı, mavi, yeşil, sarı renkleri bulunmaktadır.

1. Beyaz LED üretimi zordur.

Beyaz ışık diğer ışıkların karışımı olduğu için doğrudan üretilemez. Beyaz ışık tek dalga boyundan oluşmamaktadır. Kırmızı, yeşil ve mavi renk karışımı ile beyaz ışık oluşturulabilmektedir, fakat maliyeti fazla olmaktadır. Beyaz ışık üretmek için iki yöntem kullanılır.

– Kırmızı, mavi ve yeşil renkli üç LED çipini aynı kılıf içinde çalıştırarak renklerin birleşiminden beyaz ışık üretilmektedir.

– Mavi LED çipinden çıkan ışığın bir fosfor tabakasını uyararak beyaz ışık yayılması sağlanır. Bu yöntem, flouresan lambanın ışık üretme prensibine benzer. Bu yöntemle üretilen beyaz ışığın sağlık açısından da bazı riskleri olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Kaynak

2.Yüksek voltaj kullanım ömrünü kısaltır.

Şehir elektriğinde meydana gelecek dalgalanmalarda yüksek voltaj LED lambanın ömrünü azaltmaktadır. Yüksek voltajda LED’lerin üzerinden geçen akımın artması sonucu içerdeki sıcaklık çok fazla artar, patlama riskiyle karşı karşıya kalır. LED’lerin en büyük düşmanı aşırı voltajdır.

3. Maliyeti yüksektir.

LED Lamba oldukça yüksektir. Zaman ilerledikçe teknolojinin maliyeti azalacağı için LED lamba fiyatlarında da azalma olmaktadır. Son zamanlarda LED lamba fiyatları azalmış olmasına rağmen hala diğer lambalardan pahalıdır. Lamba fiyatları yaklaşık olarak ; akkor lamba 2-3 TL, tasarruflu ampul 5-10 TL, Floresen lamba 5-10 TL, LED lamba 10-30 TL aralığındadır. (Fiyatlar kaliteye ve gücüne göre değişmektedir.)

4. Sıcak ortamlarda çalıştırılmamalıdır.

LED’ler sıcaklığı sevmez. Tam kapalı, hava almayan ve ortam sıcaklığının 50 °C’yi geçtiği yerlerde LED’lerin ömrü kısalacaktır.

5. Bir LED’in bozulması bütün sistemi çalışmaz hale getirir.

LED lamba içindeki LED’ler seri olarak bağlanmıştır. Seri bağlı devre elemanlarından birinin bozulması, devre üzerinden geçen akımın durmasına neden olur. Bu nedenle LED lamba veya şerit LED’lerin içindeki bir LED’in bozulması, bütün LED’leri çalışmamasına neden olur.

6. Aydınlatma armatürleri farklılık gösterebilmektedir.

Genellikle standart (E27 ve E14 duy’lu ) olarak armatürler için üretilmiş LED lambalar bulunmaktadır. Bununla beraber özel üretilmiş ürünlere rastlamakta mümkündür. Bu ürünlerin üretimden kalkması lamba veya armatürün bulunmasında sorunlara yol açmaktadır.

7. Taklit veya markasız ürünlerin güç tüketimi fazla olabilmektedir.

LED lambalarda fiyatın fazla olması, ucuz Uzakdoğu ürünlerine yönelmeye neden olmaktadır. Bu ürünlerde belirtilen güç tüketiminden çok fazla olabilmesi ve kullanım ömrünün kısa oluşu bir dezavantaj olarak görülebilir.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA