Meslek Lisesi'nin Avantajları

Lise eğitimi sırasında mesleki tecrübe kazanmak için Meslek lisesini tercih edecek öğrenciler, 4 yıl boyunca mesleki alanda teorik ve pratik bilgiyi bir arada alma imkanına sahiptir.

Genel kanı olarak, Orta öğretim boyunca çok başarılı olamayan öğrencilerin son tercihi olarak gösterilen Meslek liseleri, akademisyenlik gibi bilimsel çalışma yerine mesleki pratiğe yatkın olan öğrenciler için doğru bir tercih olacaktır.

Meslek liseleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders programına uygun olarak temel dersleri, dil eğitimini ve ek olarak meslek teori ve pratik bilgiyi sunmayı amaçlamaktadırlar. Genel olarak haftalık 35 saat ders saati uygulanır. Genellikle, hazırlık sınıfı ve 3 yıl lise eğitimi ile mezun olunur.

Meslek lisesinin avantajları nelerdir?

Meslek lisesi mezunları 3795 sayılı kanuna göre “teknisyen” ünvanı ile işe alınırlar. Anadolu Meslek Lisesi ve Anadolu Teknik Lisesi mezunları yabancı dil eğitimini içeren hazırlık sınıfını okurlar. Yüksek öğretime devam etmeyen Meslek lisesi mezunları da mesleki alanlarında teknisyen olarak istihdam edilirler. Anadolu Meslek Lisesi ve Anadolu Teknik Lisesi mezunları 3308 sayılı kanuna göre, işyeri açma belgesi alabilirler.

Meslek lisesi mezunları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na girmeden, 2 yıllık eğitim veren Meslek Yüksek Okulu’na sınavsız geçiş yapabilir. Lise başarı ortalaması ve mezuniyet başarı sıralaması tercih edilen meslek yüksekokuluna kabulü kolaylaştırmaktadır.

Meslek lisesinde en çok tercih edilen alanlar nelerdir?

Matbaa
Gazetecilik
Radyo-TV, Sinema
Biyomedikal cihaz teknolojileri
Adalet
Denizcilik
Bilişim Teknolojileri
Laboratuvar Hizmetleri
Hemşirelik
Çocuk Gelişimi
Uçak Bakımı

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA