Nesnelerin İnterneti'nde IT’nin yeri nedir?

Nesnelerin interneti dijital kargaşaya yol açan yeni bir trend ve IT için de yeni bir baş ağrısı…

The Internet of Things (IoT) yani Nesnelerin İnterneti’nin gelişi, pahalı olmayan depolama alanları ve bağlantı kalitesini artıran daha iyi çipsetlerle birlikte oldu. Gelecek vaat eden bu yeni alan internete bağlı cihazların akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarların ötesine geçeceğini garantiliyor.

Her gün kullandığımız cihazların ya da içinde yaşadığımız, yanından, üzerinden geçtiğimiz yerlerin internet zekâsına sahip olabileceğini daha önce düşünmemiştik. Artık evler, tren yolları, binalar, köprüler bile çevresindeki değişiklikleri gözlemleyecek, iletişim kuracak, hatta yanıt verebilecek.

Makineler insanlarla ve birbirleriyle IoT (Nesnelerin İnterneti) bağlantısıyla adeta konuşabilecek. Bu konuşmaları anlamak için şirketlerin yeni bilgi analiz yöntemlerine yönelmesi gerekiyor.

internete-bagli-buzdolabi

Ortaya çıkan potansiyelse çok yüksek… The McKinsey Global Enstitüsü’nün tahminlerine göre 2025 yılına kadar IoT (Nesnelerin İnterneti) dünya ekonomisine 2.7 trilyon ila 6.2 trilyon dolar katkı sağlayacak.

Hepimizin yakın bir gelecekte kullanmaya başlayacağı IoT ekosistemi, bu yeni sensörlerin, cihazların ve verilerin hepsini kontrol edebilen bir bulut altyapısı üzerine kurulu. Gün geçtikçe daha fazla şirket IoT cihazların var olan altyapılarına bağlanmak istiyor bu sebeple de daha geniş kitlelere hizmet verebilmek için bulut sistemlerini halka açmaya ya da hibrid bulut sistemlerine yönelmeye çalışıyor.

internet-of-things-4

Doğru bulut hizmeti seçimi, şirketlerin IoT verilerini depolamasına, işlemesine, daha sonra yapılacak tüketimler için bu bilgiler doğrultusunda kurallar oluşturmasına yardım edecek.

IoT’ye adaptasyon süreci, beraberinde pek çok güvenlik ve platform sorunları da getirecek ve IT’ye daha fazla iş sektörünün bulut tabanlı sistemlere geçmesini sağlamak için büyük görevler düşecek.

IoT sayesinde saldırıya açık bir alan da ortaya çıkacak çünkü internet bağlantılı mülklerin ve cihazların yayılma hızı kesin olarak tahmin edilemeyecek ve bu değişim IT’nin uğraşması gereken, yeni platformları ve protokolleri kapsayan potansiyel problemleri de beraberinde getirecek.

internet-of-things-3

Çünkü bilgisayarla kontrol edilen her şey bilgisayarı kontrol eden kişi tarafından zararlı hale getirilebilir ve kolayca ulaşılabilir hale gelebilir. Yani bazı durumlarda bazı şeyler kasten ya da tesadüfen yanlış gidebilir. Bu şekilde ortaya çıkabilecek hassas durumlar şimdiden belirlenmiş ve halkı bilinçlendirmek için paylaşılmış durumda.

Bu sistemler arasında: akıllı televizyonlar, şeker hastaları için üretilmiş insülin pompaları, fitness bileklikleri, otomobillerin elektronik sistemleri ve daha pek çok şey yer alıyor. Trilyonlarca cihazın internete bağlanması internet ağını daha da geçirgen bir hale getirecek ve bu yüzden endişelenmeyi gerektirecek birçok soruna karşı hazırlıklı olmak gerekiyor.

Bu cihazların laptop, tablet ya da akıllı telefonlardan oluşmayacağı da düşünülürse birçoğunun sistem güncellemelerini otomatik olarak almayacağını yani kullanıcıların bazı durumlarda cihazların yazılımlarını kendi kendine güncelleyemeyeceği de bir diğer problem olarak karşımıza çıkıyor.

IT departmanlarının, bu güvenlik güncellemelerini benzersiz bir şekilde nasıl yayınlayacaklarını çözümlemesi gerekiyor.

Eğer geçmişi bir giriş bölümü olarak adlandırıyorsak, gittikçe büyüyen bu problemler teknoloji tarihindeki sancılı geçiş döneminin bir başka parçası olarak karşımıza çıkacak.

Evenmag

CEVAPLA