Petkim’in limanına yabancı ortak

Petkim yüzde 100 iştiraki olan Petlim Limancılık’ta sahip olduğu hisselerin yüzde 30′unun 250 milyon dolara devri hususunda Goldman Sachs’a münhasıran müzakere hakkı tanırken, Eylül’e kadar tamamlanması beklenen anlaşmanın şirketin özkaynak gücünü artırması öngörülüyor.

Petkim’den Cumartesi günü yapılan yazılı açıklamada, yapılan ön anlaşma ile Petkim hisselerinin yüzde 30′unun 250 milyon dolar bedel ile Goldman Sachs’a satılmasının planlandığı; ayrıca şirketin liman yatırımlarının proje finansmanı kapsamında da ön anlaşmanın Akbank ile imzalandığı belirtildi.

Buna göre şirket, Akbank ile imzalanan term-sheet kapsamında 13 yıl vade ile 211 milyon dolar finansman sağlamış olacak.

Petkim’in ana hissedarı SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, anlaşma ile ilgili Reuters’a yaptığı değerlendirmede, “Bu anlaşmayı finansal bir ihtiyaçtan dolayı yapmadık. Dünyanın en büyük yatırım bankasının bizim projemize ortak olmasını önemli buluyoruz” dedi.

Limanın yüzde 100 Petkim’in iştiraki olduğu için buradan gelecek paranın Petkim’in bilançosuna yansıyacağını ve Petkim’in özkaynak gücünü artıracağını ifade eden Yavuz “Hukuki prosedürler tamamlandıktan sonra Eylül ayına kadar ortaklık işleminin gerçekleşeceğini tahmin ediyorum” diye konuştu.

PETLİM’DE HALKA ARZ İÇİN YETKİ

Yapılan anlaşmaya göre Goldman Sachs’ın bir zarara uğramaması için ilgili hisseleri SOCAR Türkiye’ye satma hakkı da yer alacak. Hisse devir işleminin tamamlanması, hukuki inceleme sürecinin ardından nihai sözleşmeler üzerinde anlaşılmasıyla son bulacak.

Yavuz’un Cumartesi günü yaptığı açıklamada Petlim Limancılık’ın yüzde 30 hissesinin Goldman Sachs’a devredilmesinin yanı sıra, 7 yıl içerisinde, Petlim’in halka arz çalışmalarının yürütülmesi ve Goldman Sachs International’a ait olacak hisselerin halka arz edilmesi için Goldman Sachs International’a yetki verdiklerini de söyledi.

Yavuz “Bu anlaşmayı stratejik ve uzun vadeli bir işbirliğinin temeli olarak görüyoruz. Aynı gün içinde imzaladığımız ikinci ön anlaşma ise Akbank ile olmuştur. Akbank ile imzaladığımız term-sheet kapsamında 13 yıl vade ile 211 milyon dolar tutarında bir proje finansmanı gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Petlim Konteynır Limanı başlangıçta 1.5 milyon TEU kapasiteye sahip olacak ve bu kapasite 4 milyon TEU’yu çıkarılacak. Liman finansal maliyetlerle birlikte 400 milyon dolara mal olacak.

Yatırımın ilk fazı 2015 yılı Eylül ayında, ikinci fazı 2016 yılında işletmeye açılacak. İnşaat aşamasında 500, işletme döneminde ise 260 kişiye sürekli istihdam sağlanacak. Konteynır terminalinin işletmesi 28 yıllığına Maersk Grubu’na bağlı APM Terminals tarafından yapılacak.

CEVAPLA