Profesyonel futbolcu olmak için neler yapılmalıdır?

Profesyonel futbolcu olmak için pek çok şey yapılabiir. İşte sizler için profesyonel futbolcu olabilmenin yolları ve temel bilgiler.

Futbolcu Kimdir?

Kafa veya ayak vuruşları ile topu karşı kaleye atma kuralına dayanan ve onbirer kişiden oluşan iki takım arasında oynanan futbol oyununu kurallara bağlı olarak gerçekleştiren sporcu kişidir.

GÖREVLER

– Dayanıklılık, hız, fizik-kondisyon ve psikolojik olarak karşılaşmalara hazırlanır.

– Spor eğitimcisi (Antrenör) veya teknik direktörün hazırladığı antrenman programları çerçevesinde bireysel ve takım antrenmanlarına katılır.

– Maç takviminde (Fikstür) belirtilen şehiriçi ve şehirdışı maçlara katılır.

– Bedensel sağlığını korur ve fiziksel sakatlıklarının tedavisini yaptırır.

– Futbolun ve sporcunun belirlenmiş ve yazılı hale getirilmiş oyun ve disiplin kurallarına uyarak oyun stratejisini uygular.

– Takım arkadaşlarıyla antrenman içi ve dışında uyumlu ilişkiler geliştirir,

– Teknik direktör/ antrenör/ kulüp yöneticileri/ idari kadro/ sporcu arkadaşlarıyla iyi diyalog sağlar. Kadro dışında kaldığında takımına destek verir ve fiziksel ve psikolojik olarak kendini sürekli iyileştirir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Çalışma aletleri, kondisyon aletleri, ağırlık, oyun topları ve çeşitli spor araç – gereçleri,

– Spor aksesuar ve giysileri (Eşofman, şort, tişört, yağmurluk, tozluk vb)

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Futbolcu olmak isteyen kimselerin

– Spora ve özellikle futbola ilgili ve yetenekli,

– Bedensel olarak güçlü ve dayanıklı,

– Göz, ayak eşgüdümü gelişmiş,

– Çevik,hızlı ve sportif zekaya, spor ahlakına ve disiplinine sahip,

– Hırslı, azimli ve sabırlı

– Dikkatli ,

– Ruhsal sağlığı yerinde olan kimseler olmaları gerekmektedir.

Not: Yaş olarak futbola başlama yaşının geçmemiş olması gereklidir.(İdeal başlama yaşı 5-7 dir.)

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Futbolcular; genellikle açık futbol sahalarında antrenman ve müsabaka yapmaktadır. Antrenman ve maçlar tüm mevsimlerde gerçekleştirilmektedir. Çalışma ortamı zaman zaman çamurlu, soğuk, sıcak, tozlu, stresli ortamlar olup bu koşullara dayanıklı olmaları gerekmektedir. Profesyonel futbolcular için seyahat gerektiren yoğun kamp dönemleri vardır. Genellikle düzenli ve disiplinli gündelik yaşam sürmeleri futbolculardan beklenmektedir. Futbolcular; diğer sporcu arkadaşları, antrenör, teknik direktör, klüp yöneticileri, idareciler, masörler, malzemeciler vb kişilerle iletişim içindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Futbolcular amatör ve profesyonel liglerdeki spor kulüplerinde futbol oynamakta ve transfer sonucu kulübünü değiştirmektedir. Futbolcunun genellikle sahada oynadığı yer doğrultusunda (santrefor, defans oyuncusu vb) transferi gerçekleşir. Profesyonel ve amatör futbolcu olmasına göre futbol kariyeri şekillenir. Futboldaki yeteneği ve çeşitli maçlarda kendini göstermesi ve iyi bir futbol kulübün alt yapısında başlangıç yapması, futbol kariyerini sürekli iyi yere getirir. İyi bir futbol kariyeri, sakatlık, takımının küme düşmesi, sezon sırasında performansında düşme ve/veya kendini yeterince gösterememe sonucu daha alt kümelerde futbol oynamasını beraberinde getirebilir. Ancak son yıllarda lisanslı menejerlik sisteminin gelişmesiyle futbolculara ait bilgiler çeşitli yurtiçi-yurtdışı spor kulüplerine duyurulmakta ve futbolcunun bir kulüple anlaşması sağlanmaktadır. Amatör kümeden profesyonel kulübe transfer olabileceği gibi profesyonel 1.lig takımından 2.lig takımında da oynayabilir. Futbolcunun futbol sezonu içinde gösterdiği performans transfer durumunu etkilemektedir. Ayrıca futbol maç ve antrenman esnasında sakatlanma riski çok olan bir spor olduğundan sakatlanma sonucu transfer yapamama, spordan sürekli veya belirli bir süre uzak kalma riski çalışma yaşamını olumsuz etkilemektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi;

– Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde açılan “Futbol Eğitim Kursları” nda,

– Amatör ve profesyonel futbol kulüplerinin alt yapıları için oluşturulan futbol okullarında

– Belediyelerin düzenlediği futbol kurslarında,

– Çeşitli kuruluş ve üniversitelerin futbol kursu organizasyonlarında verilir.

Ancak; bu eğitime kısa süreli katılanların ötesinde bir futbol kulübü bünyesinde yeteneğinden dolayı futbolcu olmak için seçilen ve sporuna bir kulüp bünyesinde devam eden ve lisanslı olarak spor yaşantısını sürdüren kişiler “Futbolcu”olarak adlandırılır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Amatör ve profesyonel futbol kulüplerinin alt yapı seçmelerine ve çeşitli kurumların futbol kurslarına katılabilmek için genellikle en az 7 yaşında olmak ve sağlık raporu (Spor Yapmasında Sakınca Yoktur Belgesi) ile başvurmak gerekmektedir. Ancak bir kulübe bağlı olarak futbol sporunu devam ettirecek yani Lisans almak isteyen amatör futbolcuların 10 yaşını bitirmiş olması şarttır. İlk kez lisans (Filiz) çıkartacak amatör futbolcunun tescil işlemlerinde aşağıdaki belgelerin futbol federasyonuna sunulması zorunludur:

a) Kulüp ve futbolcu taahhütnamesi

b) 18 yaş altı futbolcular için veli muvafakatnamesi

c) Nüfus Hüviyet Cüzdanının aslı (Fotoğraflı) ile birlikte arkalı önlü fotokopisi

d) En fazla bir yıl önce çekilmiş iki adet renkli fotoğraf

e) Fotoğraflı sağlık raporu

f) Her sezon Federasyonca tespit edilecek lisans işlemi ücretinin yatırıldığına dair belge

Bu belgeler kulüpler tarafından hazırlanarak, Futbol Federasyonu Bölge Müdürlüklerine, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) aracılığı ile teslim edilir. Tescil ve lisans işlemleri Futbol Federasyonu Bölge Müdürlükleri tarafından yapılır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

1
2
PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA