Programmatic Buying (Marketing) ile ilgili herşey

Programmatic Advertising nedir?  Programmatic Marketing ile medya planlama ve satın alma işinin nasıl yapıldığını bu en son haberimizde bulacaksınız.

Standart medya planlamada Marka için Marketing ve Medya Planlama yapan bir Ajans vardır. Ajans yaptığı medya planlama ile doğru mecra ve hedef kitleye ulaşmaya çalışır.

programmatic-buying2

Medya planlama ve hedef kitle seçimi yaparken en zor soru; acaba doğru mecra mı? doğru zaman mı? sorusu hep tartışmaya açıktır. Programmatic buying ya da programmatic advertising  için ise bu daha hedeflenebilir hale geliyor.

programmatic-buying3

 

Bunu bir örnekle anlatalım. Sörf tahtaları satan bir markanın ajansı Google Adexchange üzerinde satın alma yapsın. Hedef kitleye ulaşmak için aşağıdaki gibi planlama yaptığını düşünün.

– Sörf tahtası alma ihtimali olan hedef kitlemiz; plaja 3 dakika mesafede oturan, eğitimli, sporsever, multitasking olarak tüm cihazlarda sörf tahtası, deniz ve plaj gibi ilgi alanları olan kişiler olmalı.

– Sörf yapabilecek uygun hava koşulları ile birlikte en çok sörf yapılan tatil ayları içinde olmalı.

programmatic-buying4

Bütün bu parametreleri sıraladıktan sonra doğru kişiyi bulabilme ve reklamın satışa dönüşme oranını artırma (conversion) işleminin akıllı Adserver’larda planlanmasına Programmatic Advertising diyoruz.

Bu aynı zamanda markalar için daha fazla etkileşim ve dönüşüm oranının artması demek. “Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor ama hangi yarısı olduğunu kestiremiyorum.” (Amerikalı ünlü sanayici John Wanamaker) sözünü bilirsiniz. Akıllı reklam hedefleme sistemlerinde bu soru daha ölçülebilir hale geliyor.

Bir otomobil markası olsanız ve aşağıdaki gibi markanızın hangi şehirde çok talep gördüğü yada görmediğini bilseniz reklam planlamanızı nasıl yapardınız?

10959691_10153057496483418_5657034147131317030_n

 

 

Google AdExchange panelinde ürününüze uygun zaman, konum, demografi, iklim koşulları ve uygun saatleri planladıktan sonra reklamınızı doğru cihaz ile doğru kişiye göstermek demek satışların da doğal olarak artması demek. Diğer bir açıdan bakarsak reklama harcanan paranın azalması ya da boşa giden kısmın azalması demek.

Programmatic Buying ile örnek verdiğimiz konuyla ilgili bir de videomuz var.

 

 

 

CEVAPLA